Connect with us

Güncel

Hapishanelerde hak ihlalleri artıyor

Ege TUHAYDER, Ege Bölgesi’ndeki hapishanelerde yaşanan hak ihalelerine ilişkin düzenledikleri basın toplantısında, hapishanelerdeki hak ihalelerinin had safhada olduğunu söyleyerek, ihlallere biran önce son verilmesi çağrısı yaptı

Ege Tutuklu ve Hükümleri Aileleri İle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER), Ege Bölgesi’ndeki hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Dernek binasında düzenlenen toplantıya dernek yöneticileri katıldı. Açıklamayı derneğin eş başkanı Ahmet Ertaş okudu.

Ertaş, ailelerin hapishanede yaptığı görüşler ve avukatların müvekkilleriyle yaptığı görüşmelerinden edinilen bilgiler doğrultusunda hapishanelerdeki hak ihlallerin devam ettiğini söyledi. Hak ihlallerinin her geçen gün arttığını belirten Ertaş, “İzmir’de Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan Mahmut Aktaş’ın sağlık durumu kötüye gidiyor. Ağır kalp hastası olan tutuklu Aktaş’ın arot çıkışında baloncuk var ve tehlikeli olduğu için ameliyat yapılmıyor. Kırıklar 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde ise jandarma tarafından siyasi tutuklulara ince arama yapılırken, tahrik ve provokasyon söylemlerinde bulunuluyor ” dedi.

‘Hapishane müdürü kimlik dayatması yapıyor’

Manisa T Tipi Hapishanesi’nde bulunan siyasi tutuklulara ayakta sayımın dayatıldığını ifade eden Ertaş, “İnfaz Hakimliği ayakta sayım alınmaz kararına rağmen idare sürekli ‘Savcılığın talimatı var’ diyor. Tutuklulara kitaplar verilmiyor. Şemsettin Erdem adlı siyasi tutuklu ise ayakta sayıma itiraz ettiği için 70 gün hücre cezası verildi. Bandırma 1 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde yeni atanan hapishane müdürü tutuklulara kimlik dayatması yapıyor. Hasta tutukluların revire çıkmasına izin vermiyor. Tutuklular 10 kişilik odalarda 17 kişi kalıyor.  Bandırma 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde ise, sevkler uzun süre yapılmıyor. Mektuplar verilmiyor. Telefon hakkı ihlal ediliyor. Kantin fiyatları çok pahalı ve kalitesiz ürün satılıyor. İdareye verilen dilekçeler cevapsız kalıyor. Sağlık raporları çıktıları ücretsiz alınıyor. Hapishanedeki hak ihlalleri had safhaya ulaşmış durumda” diye belirtti.   

Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine biran önce son verilmesi gerektiğine vurgu yapan Ertaş, yetkilileri göreve davet etti. 

Günün Haberleri

More in Güncel