Takip Et

Güncel

Hapishanelerde hak ihlaleri sürüyor: Haftada iki kez tutukluların koğuşlarına baskın yapılıyor

Hilvan T Tipi Hapishanesi’nde koğuşlara haftada iki kez baskınlar düzenlenerek tutukluların eşyalarına el konulduğu belirtilirken, Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde ise 12 gün hücrede kalan bir tutukluya tekrar hücre cezası verildiğini kaydedildi

Hilvan T Tipi ve Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanelerinde siyasi tutuklulara yönelik çeşitli hak ihlalleri yaşandığı belirtildi. Tutuklu aileleri, ihlallere karşı insan hakları örgütlerini göreve çağırdı. 

‘Provokasyona zemin hazırlanıyor’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Hilvan T Tipi Hapishanesine giden Meltem Demirel, yeğeni Süleyman Demirel ile görüştü. Yaşanan ihlalleri anlatan Meltem Demirel, haftada iki kez asker ve gardiyanların tutukluların koğuşlarına baskınlar düzenlediği, arama yaptığı, koğuşu dağıttıkları, kitap, not defteri ve kantinden alınan radyolara el konulduğu belirterek, tutukluların provoke edildiğini söyledi. Gönderdikleri mektup ve kargıların ya tutuklulara verilmediğini ya da uzun bir süre sonra verildiğini ifaden eden Demirel, tutukluların yaşanan ihlallere ilişkin hapishane müdürü ve savcı ile görüşme taleplerinin yanıtsız bırakıldığını kaydetti. 

Hastane sevklerine ilişkin tutukluların dilekçeli başvurularına uzun bir süre sonra yanıtların verdiğine belirten Demirel, hem tutuklu yakınları hem de insan hakları örgütlerinin yaşananlara karşı girişimlerde bulunmasını istedi. 

Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği’ne  (TUAY-DER) başvuran Demirel, İnsan Hakları Derneği (İHD) de başvuracağını söyledi.

‘Oğlumun can güvenliği yok’

Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olan Cihan Gökalp’in annesi Birgül Gökalp ise, görüşe gitmek için hapishaneyi aradıklarını ve kendisine görüş için gün verildiğini belirterek, oğlu ile görüşmek için belirlenen günde cezaevine gittiğini söyledi. Anne Gökalp, yaşananları şöyle anlattı: “Oğlum, 7 Ekim’de telefon açtı. Dedi ki; ‘Şu an telefon cezam bitti ve hücreden çıktım.’ Daha sonra cezaevini aradık, görüşe gelebilirsiniz diye belirttiler. Biz de 8 Ekim’de cezaevine gittik. Giriş esnasında kayıt yapıp isim verdiğimizde bize oğlunuzun görüşü yok dediler. Olup bitenleri anlattığımızda, görevliler, ‘yine hücreye atılmış, onun için görüş yok’ dedi. Açlık grevlerinden dolayı verilen disiplin cezaları var. Kendilerine yapılan hakaretlere karşı geldikleri için verilen cezalardır. 12 gün hücrede kalan oğlum, 4 Ekim’de hücreden çıkıyor, 7 Ekim’de tekrar hücreye atıyorlar. Oğlumun can güvenliği yok. Endişeleniyoruz. Kalkıp buradan Elazığ’a kadar gittik, bizi de mağdur ediyorlar. Bize bunu yapma hakları yok. Zaten tutukluların hakları ayaklar altına alınıyor, hakarete maruz kalıyorlar. Konuya ilişkin TUAY-DER’e başvurduk.” 

Konuyla ilişkin telefonla aradığımız Elazığ T Tipi ve Hilvan T Tipi Kapalı Hapishanesi yetkilileri, iddialara ilişkin telefon üzerinden bilgi veremeyeceklerini söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler