Connect with us

Güncel

Hapishane’den Esin Kavruk’u kaçıran polisin 16 tutsağı darp etmesi “orantılı güç” olarak görüldü

Bakırköy Hapishanesi’nde Esin Kavruk’u zorla almak isteyen TMŞ polislerine direnen aynı koğuştaki 16 tutsağın darp edilmesi “orantılı güç” sayıldı.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane’sinde TMŞ polisleri tarafından DNA örneği iddiasıyla hapishaneden zorla alınmak istenen; buna karşı direnen Esin Kavruk ve aynı koğuştaki 16 tutsağın maruz kaldığı darp ve kötü muamele “orantılı güç” sayıldı.

Esin Kavruk’un Avukatı Gülizar Tuncer, müvekkili Esin Kavruk ve diğer tutsakların yaşadığı darp ve kötü muameleye karşı suç duyurusunda bulunmuştu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 12/03/2020 tarihinde tutsaklara “orantılı güç” kullanıldığını söyleyerek, darbı ve kötü muameleyi akladı.

Ne Olmuştu?

Polis, geçtiğimiz yıl kasım ayında Esin Kavruk’u hapishaneden teslim almak istemiş, tutsaklar buna karşı çıkmıştı. Polisin hapishaneden insan kaçırdığı uygulama biçimini reddeden 17 tutsağın birlikte direnişe geçmesi üzerine koğuşa baskın düzenlenmişti. Hukuka aykırı olan bu uygulamaya karşı direnen tutsaklar, robokop kıyafetli gardiyan ve askerler darp edilerek kötü muameleye maruz kalmış, bir tutsak vajinasına aldığı tekmeyle yaralanmıştı.

Günün Haberleri

More in Güncel