Takip Et

Güncel

Hapishanede yaşanan baskılar ve hak ihlalleri nedeniyle yaşamına son veren tutsak toprağa verildi

Burhaniye T Tipi Hapishanesi’nde yaşanan baskılar ve hak ihlalleri nedeniyle yaşamına son veren 28 yıllık tutsak Nurcan Bakır, doğduğu köyde kadınların omuzlarında zılgıt ve sloganlarla son yolculuğuna uğurlandı

Balıkesir T Tipi Hapishanesi’nde yaşanan baskılara ve hak ihlalleri nedeniyle yaşamını sonlandıran Nurcan Bakır, son yolculuğuna uğurlandı. 

Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Haciya (Sulakdere) köyüne getirilen Bakır’ın cenazesi kadınların omuzlarında uğurlandı.

Cenaze törenine HDP Mardin İl Örgütü ile Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Törenin ardından Bakır, kadınlar tarafından omuzlara alınarak, zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde mezarlığa götürüldü ve defnedildi.

‘Şehid Namirin’

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, kadınlar olarak Nurcan Bakır’ın mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti. Ağaoğlu, “Nurcan arkadaş bugün doğduğu, özlem duyduğu topraklara geldi. Bu kadar mücadeleden sonra uğruna direndiği topraklara geldi. Bugün Ortadoğu ve Türkiye’de Kürt halkına nasıl zulümlerin yapıldığını hepimiz biliyoruz. Halk her şeyin farkındadır. Bugün bu süreçte ne kimlik ne dil ne de insaniyet tanınmıyor. Bunların hepsini inkar ediyorlar. Sözümüz olsun kadınlar olarak bizim başımız diktir. Nurcan arkadaşın yaptıkları ve küçük yaşta bu mücadeleye hayatını adaması bize ışık olacaktır. Onun bıraktığı mirası sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.

Saygı duruşunun ardından, “Şehîd namirin” ve “Ey şehîd riya te riya me ye” sloganları atıldı.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler