Takip Et

Güncel

Hapishanede türkü söylemek, halay çekmek suç ilan edildi

Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’e 13 günlük hücre cezası verildi, kapı yerine parmaklığın bulunduğu, tuvalet kapısı ve elektriği dahi olmayan bir hücreye konuldu

Yaklaşık iki yıldır tutuklu olarak yargılanan Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in avukatı, Helin’in elektriksiz bir hücreye atıldığı ve 24 saat projektör tutulduğunu açıkladı.

Gebze Kapalı Kadın Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’e 13 günlük hücre cezası verildi. Bölek, kapı yerine parmaklığın bulunduğu, tuvalet kapısı ve elektriği dahi olmayan bir hücreye konuldu.

13 günlük hücre cezasının gerekçesi, halay çekmek, türkü söylemek 

Hücre cezası nedeniyle sohbet, görüş ve iletişim haklarını kullanamayan Bölek, kapı yerine demir parmaklığın bulunduğu bir hücreye konuldu. Hücrenin kapısı olmayan tuvaletinde ise yarım duvar bulunuyor. Hücrede elektrik olmadığı bahanesiyle içeriye 24 saat projektör tutuluyor. “Halay çekmek, türkü söylemek, sohbet ve yayın hakkı ihlali gibi hak gasplarını protesto etmek” gerekçeleriyle son 6 ayda birer aylık olmak üzere 4 kez iletişim, 1 kez görüş cezası alan Bölek’e son olarak 13 günlük hücre cezası verildi.

Doktor, ‘İnsani açıdan yaşanabilir’ dedi

Durum tespiti amacıyla hapishaneye giden Bölek’in avukatı Berrak Çağlar, Bölek’in insanlık dışı uygulamalara, işkenceye maruz kaldığını vurguladı. Avukat Verrak Çağlar, F tipi hapishanelerin kuruluşu sırasında oluşturulan komisyon içinde yer almış olan ve şu an Gebze Hapishanesi’nde bulunan doktorun ise hücrenin “insani açıdan yaşanabilir olduğunu” söylediğini belirtti.Kaynak: Gazete Tamam/ Yolculuk

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler