Takip Et

Güncel

Hapishanede saldırganlara değil saldırıya uğrayan siyasi tutuklulara ceza

Kayseri Bünyan Kadın Hapishanesi’nde siyasi tutukluların adli tutukluların fiziki saldırılarına maruz bırakıldığını söyleyen Mersin Özgürlükçü Hukukçular Derneği Hapishane Komisyonu üyesi Avukat Ali Bozan, gardiyanların gözleri önünde cereyan eden olaylara müdahale etmediğini ve saldırıya uğrayanlar hakkında tutanak tuttuğunu aktardı

Mersin Özgürlükçü Hukukçular Derneği Hapishane Komisyonu üyesi avukatlar, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishane ve 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’ndeki tutuklularla görüştü. Görüşmede, siyasi tutukluların adli tutuklular tarafından saldırılara maruz kaldığı belirtildi. Komisyon adına hapishanelerde yaşananları aktaran Mersin Barosu’na kayıtlı avukat Ali Bozan; hapishanelerde baskıların PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevleri döneminden itibaren arttığını ve halende sürdüğünü belirtti. 

Adli tutuklulardan saldırı 

Tutukluların sürekli olarak fiziki ve sözlü saldırılara maruz kaldığını dile getiren Bozan, “Özellikle Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki siyasi tutsaklar son 3 ayda iki defa adli tutuklar tarafından fiziki saldırıya uğradıklarını söyledi. Tutsaklar odalarından çıktıklarında koridorlarda sürekli olarak adli mahkumların sözlü taciz, hakaret ve saldırılarına uğramaya devam ediyor. Hapishane idaresi bu konuda herhangi bir tedbir almıyor. Tam tersine bu sözlü taciz ve hakaretlerin mağduru olan siyasi tutsaklar hakkında tutanak düzenlenerek disiplin cezaları veriliyor. Siyasi tutuklular, adli mahkumların bu saldırgan tutumlarının idareden bağımsız olmadığını düşünüyor” dedi. 

Gardiyanlar müdahale etmiyor

Saldırıların gardiyanların gözleri önünde cereyan ettiğini belirten Bozan, gardiyanların hiçbir şekilde olaylara müdahale etmediğini kaydetti. Siyasi tutukluların yaşananlara ilişkin kamuoyundan duyarlılık beklediklerini söyleyen Bozan, tutukluların “Hapishane idaresinin hukuka uygun davranması için insan hakları örgütlerinden ve kamuoyundan destek talep ediyoruz” çağrısını da aktardı. 

Dergi ve gazete verilmiyor

Hapishanede bulunan bir komisyonun tutukluların gazete, dergi gibi yayınlara izin vermediğini belirten Bozan, “Her iki hapishanede de siyasi tutsaklara Yeni Yaşam Gazetesi verilmiyor. Kadın Hapishanesine Jineoloji Dergisi aynı şekilde verilmiyor. Tutuklular, bu konuda yaptıkları hukuki girişimlerden sonuç alamıyor” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler