Takip Et

Güncel

Hapishanede kan kusan tutuklular hastaneye sevk edilmiyor

Bandırma 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde uzun süre açlık grevinde kalan tutukluların henüz hastane sevklerinin yapılmadığı, bu nedenle kimi tutukluların kan kustukları belirtildi

İmralı tecridine karşı başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemi PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla son bulurken, halen birçok hapishanede eyleme katılan tutuklular hastane sevk edilmiş değil. Bu hapishanelerden biri olan Bandırma 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde kalan tutukluların eylemlerini sonlandırdıkları 26 Mayıs’ta bu yana hastaneye götürülmedikleri belirtildi.

MA’nın haberine göre: 3 yıldır hapishanede tutuklu bulunan ve 97 gün açlık grevinde kalan Ömer Dorudemir (22), 2014 yılında henüz 18 yaşından küçükken Lice’de gerçekleşen askeri operasyonların durdurulması için sivillerin yaptığı bir eylemde askerlerin açtığı ateş sonucu silahla vurularak yaralandı. Omurilik kemiğinde bir kurşun olması ve hasta tutsak listesinde yer almasına rağmen açlık grevine katılan Dorudemir, ailesi ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde hapishanede yaşanan hak ihlallerini anlattı. 

‘Kan kusan tutuklular var’

Dorudemir, görüştüğü ailesine öncelikle süresiz dönüşümsüz açlık grevi ve ölüm orucu direnişlerinin sonucunda İmralı kapılarının aralanmasından büyük coşku ve moral duyduklarını belirtti.

Eylemlerinin zaferle sonuçlandığını söyleyen Dordemir, ancak eylemlerini sonlandırmaları sonrası hastaneye sevkleri yapılmadığı kaydetti. Dorukdemir, 1140 gün açlık grevinde kalıp, hâlâ tedavisi yapılmayan arkadaşları bulunmasının yanı sıra aralarında kan kusan arkadaşları olduğunu1 aktardı. Dordemir, eylem sonrası tutukluların bir an önce hastane sevklerinin yapılması ve gerekli tedavilerin uygulanması için avukatların ve ilgili kurumların kendilerini ziyaret edip, harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler