Takip Et

Güncel

Hapishane’de işkence ve baskıya maruz kalan tutsak ölüm orucuna başladı

Manisa E Tipi Hapishanesi’nde 2014 yılında işkenceye tanıklık eden ve şikâyette bulunan Can Laçin isimli tutsak şikayette bulunduğu gardiyanın sistematik işkencesine maruz kaldı. Can Laçin, uzun süren bu işkencelerin ardından 45 gün önce ölüm orucuna başladı

Manisa E Tipi Hapishanesi’nde 2014 yılında işkenceye tanıklık eden ve şikâyette bulunan Can Laçin isimli tutsak şikayette bulunduğu gardiyanın sistematik işkencesine maruz kaldı. Can Laçin, uzun süren bu işkencelerin ardından 45 gün önce ölüm orucuna başladı.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Manisa E Tipi Hapishanesi’nde 2014 yılında, Can Laçin adlı mahpus, Beytullah Ö. ve Serkan D. adlı ceza infaz koruma memurları tarafından darp edildi. Laçin’in iddiasına göre bu iki memur daha önce bir başka mahpusu darp etti. Olayı gören Laçin araya girerek duruma tepki gösterdi. Laçin, olayın ardından bu iki memur hakkında suç duyurusunda da bulundu. Beytullah Ö., bu olaydan sonra iki  sevki yapılan Laçin’in peşini bırakmadı. İşkenceye uğradığını söyleyen Laçin sesini yetkililere duyuramayınca ölüm orucuna başladı.

Nereye sevk edilse peşinden gitti

Darp olayından sonra Laçin’in başvurusu üzerine iki ceza infaz koruma memuru hakkında 2014 yılında soruşturma başlatıldı. Laçin, daha sonra doluluk nedeniyle Manisa E Tipi Hapishanesi’nden Manisa T Tipi Hapishanesi’ne sevk edildi. Ancak Laçin’in sevkinden kısa bir süre sonra hakkında soruşturma başlatılan ceza infaz koruma memuru Beytullah Ö. de bu kuruma atandı. Laçin, psikolojik baskıların, hakaretlerin burada da devam ettiğini söyledi. Ayrıca Laçin, revire çıkartılmadığını, tehditlere maruz kaldığını anlatarak Beytullah Ö. için, “Bu süreçte çok üzerime geldi” dedi.

‘Kurtuldum’ derken…

Laçin, 4 yıl sonra 2018 yılında bu sefer de Akhisar T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edildi. Laçin tam ,”Kurtuldum” derken karşısında yine Beytullah Ö.’yü gördü. Laçin gönderdiği mektupta, Akhisar Cezaevi süreci için şunları söyledi: “Aradan yıllar geçti… 2018 yılında Akhisar T Tipi Cezaevi’ne sevk edildim. 3.5 ay sonra Beytullah Ö. adlı memur, ‘başefendi’ olarak bu kuruma geldi. Bu süreçten sonra kurumda bana tavır alınmaya başlandı. Kasıtlar başladı, psikolojik baskılar arttı. Sessiz kaldıkça daha çok üzerime geldiler. Cezam az kaldığı için ve aileme kavuşacağım için görmezlikten geldim. Sabrettim… Fakat durum içinden çıkılmaz hal aldı. Onlarca memur üzerime geliyor.”

‘Can güvenliğim yok. Yardım edin’

Yaşadıkları karşısında ‘çaresiz’ kaldığını belirten Laçin, 1.5 ay önce ölüm orucuna başladı. Laçin yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Bu kurumda hiçbir şekilde can güvenliğim yok. Kurum amir ve memurları görevlerini kötüye kullanma, baskı, tehdit, tahrik, darp, işkence, ırkçılık, ayrımcılık, memleketçilik, ötekileştirme, suçlarını işlemektedirler. Ben bir Kürt’üm. Kürt olduğum için ırkçılığa da maruz kalıyorum. Karslı olmam, Kürt olmam beni bunların gözünde terörist yapıyor. Irkçılıkla ilgili sözlerini söyleyemiyorum bile… Üzerime çok gelindiği için artık dayanamadım ve ölüm orucuna başladım. Başıma geleceklerden saydığım bu isimler sorumlu. Can güvenliğim yok, yardım edin.”

Babanın feryadı: beni de oğlumun yanına atsınlar

Laçin’in babası Şenol Laçin geçtiğimiz hafta oğluyla cezaevinde görüştü. Laçin oğlunun yaşadıklarıyla ilgili Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ve Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nda suç duyurusunda bulundu. Baba Laçin oğluyla ilgili şunları söyledi: “Çocuğumun sağlık durumu çok kötü. Yalvardım, yakardım ama ölüm orucunu bırakmayacağını söyledi. ‘Ben de ölüm orucuna başlayacağım’ dedim. O da beni ikna etmeye çalıştı. Oğlum bu gardiyan yüzünden hep ceza alıyor. Kendi yaptığı zulüm yetmezmiş gibi diğer gardiyanlara da zulüm yaptırıyor.”

Laçin, oğluyla açık görüşe gittiklerinde aynı uygulamanın kendilerine de yapıldığını anlatıyor: “Biz gittiğimizde baskı yapıyorlar, bizi de taciz ediyorlar. Jandarmaları başımıza dikiyorlar. İnsanlar ölüm orucundaki çocuğumun yanında yemek yiyor. Eşim, bana ‘Çocuğum ölüyor’ dedi. Kendimi mi yakayım? Bunu yaparsam beni terörist ilan ederler. Nereye gideceğimizi artık bilmiyorum. Çocuğuma bir şey olduğunda artık bir şey yapılmasına gerek yok. Beytullah Ö. çocuğuma işkence yapıyor. Çok çaresiz ve ümitsizim. Böyle devam ederse Akhisar Savcılığı’na giderek kendi hakkımda suç duyurusunda bulunacağım. Beni de çocuğumun bulunduğu cezaevine atsınlar. En azından çocuğumun yanında olurum.”

Komisyondan inceleme talebi

Laçin’in maruz kaldığı uygulamalar Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı’na taşındı. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Akhisar Cezaevi’nde yaşanılanları incelemek için bir komisyon gönderilmesini, gerekli önlemlerin alınmasını ve bu konuda yapılan çalışmaların bildirilmesini istedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler