Takip Et

Güncel

Hapishanede hak ihlalleri sürüyor: Tutuklu kadınlar, tedavi hakkımız engelleniyor , hastaneye sevk yapılmıyor

Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan tutuklular, tedavi haklarının engellendiğini ifade etti. Kendilerine kelepçeli muayenenin dayatıldığını belirten tutuklular, insan hakları kurumlarına çağrıda bulundu

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan tutuklu kadınlar, aileleri aracılığıyla göndermiş oldukları mektupta hapishanede yaşanan sorunlara değindi. Ciddi sağlık problemleri yaşadıklarına dikkat çeken kadınlar, “Tedavi olmamız lazım fakat bu engelleniyor. Bazı arkadaşlarımızın durumu çok ağır olmasına rağmen tedavi edilmeleri engellenmektedir. Tedavi hakkımız keyfi uygulamalarla geçiştiriliyor” dedi.

‘Hastaneye sevk yapılmıyor’ 

Doktor gözetiminde tedavi edilmeleri gerekmesine rağmen bunun yapılmadığını söyleyen kadınlar, “Hepatit B ve kronik hastalıkları olan arkadaşlarımızın 3 ayda bir tedavi edilmesi ve hastalığının takip edilmesi gerekiyor. Benzer şekilde Tenzile Acar ve Felek Gün arkadaşlarımız da Hepatit B hastası. Her zaman sorun yaşıyorlar. Sevkleri yapılmıyor” diye belirtti. 

‘Geçici sağlık kanunları uygulanıyor’

Durumu ağırlaşıp muayeneye götürülen tutukluların bile kötü karşılandığını ifade eden kadınlar, “Asker ve gardiyanlar tarafından kelepçeleri açılmıyor. Muayene esnasında askerler odadan çıkmıyor.  Doktorlar durumu görüyor ve müdahale edeceği zaman, ‘bu kelepçe açılmaz, sen bir tutuklusun unutma’ diyor. Bunların genel değil geçici sağlık kanunları olduğu ortadadır” dedi. 

‘Protokole uyulmuyor’

Tedavi haklarının sürekli engellendiğini vurgulayan kadınlar, “Hasta doktor ilişkisinde muayenin yapıldığı yer hastanın psikolojisi açısından olumlu bir yer olmamasına rağmen engelleniyor. 2012’de Türk Tabipleri Birliği tam tersi şeklinde karar aldı ve imzaladı. Kelepçeli şekilde hasta tedavi edilemez dedi. Öyle görünüyor ki bu protokole uyulmuyor. Bu yüzden siyasi tutuklular olarak hastaneye sevk durumlarında sorunlar yaşıyoruz. Hasta tutuklu arkadaşlarımız hastaneye sevk edilmedikleri için durumları giderek ağırlaşıyor. Genelde gardiyanların tutumu ‘eğer ölümcül bir durum yoksa sizi götürmeyiz’ diyorlar. Gidiş ve gelişlerde de sorun yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘Kurumlara çağrı’

Yaşanan hukuksuzluğa karşı insan hakları kurumlarına çağrıda bulunan kadınlar, “İnsan haklarını savunan kurumların sesimizi duymalarını istiyoruz. Bu baskıları kabul etmiyoruz” diye belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler