Takip Et

Güncel

Hapishane resimleri “müstehcen” buldu, tutsağa vermedi

25 yıldır hapishanede olan ressam Aynur Epli, Erzurum E Tipi Hapishanesi’ndeki kanser hastası kuzeni Fatma Özbay’a içinde kadın bedenini ve bedene yönelik saldırıları simgeleyen çizimlerinin de olduğu mektuplar yazdı. Erzurum Hapishane yönetimi çizimleri müstehcen bulup Fatma Özbay’a vermedi.

İzmir Aliağa 1 No’lu Kadın Kapalı Hapishane’nde kalan Ressam Aynur Epli’nin, Erzurum E Tipi Kapalı Hapishane’nde olan kanser hastası Fatma Özbay’a göndermek istediği kadın bedenini ve bedene yönelik saldırıları simgeleyen resimleri “müstehcen” denilerek iade edildi. Epli, yaşadıklarını Görülmüştür Ekibi’nin kurucularından Adil Okay’a gönderdiği mektupla anlattı.

‘Mektuplarım ulaşmıyor’

25 yıldır Hapishanende olan Epli, daha önce de gönderdiği mektupların iletilmediğini aktararak, şunları yazdı: “Hapishanede çizdiğim resimleri Erzurum E Tipi Hapishanende kanser hastası olan kuzenime (Fatma Özbay) gönderdim. Uzaktan ancak bu şekilde moral-destek olabilirim. Maalesef Hapishane idaresi resimleri müstehcen bulup kendisine vermemiş. Zaten mektuplarım da ulaşmıyor. Anlayacağınız, ‘Çökertme’ ‘Kıran C-2.’ planının bize yansıması da bu şekilde oluyor. En insani hak olan yazışmalarımızın bu şekilde engelleniyor olmasının hiçbir hukuki ve ahlaki yanı yok.”

‘Bu acımasızlık’

“Anlam sınırlarını zorlayan yaklaşımlar mevcut. Kuzenim Fatma Özbay ağır kanser hastası, durumunu biliyorsunuz. Tecrit altında tutuluyor” diyen Epli, mektubunu şöyle tamamlıyor: “Üç kişilik görüş hakkı verilmiyor. En son koğuş penceresinin altında yıllar önce kimin koyduğu belli olmayan bir tığ yüzünden hücre cezası aldı. Afakî bahanelerle üst üste verilen hücre cezalarıyla infazını yaktılar. Şu an Fatma hasta haliyle hücrede. Kırk gün hücrede kalacağı için aile görüşüne gidemiyor. Gidenleri kapıdan geri gönderiyorlar. Bu acımasızlık görülmemiştir. Ablası yanımızda defalarca buraya sevkini istedik, meramını yazdık, duyan yok! Ne olacağını merak içinde bekliyoruz. Tabii resim göndermeye devam edeceğim.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler