Takip Et

İçerden

Hapishane müdüründen siyasi tutuklulara: Sizi tecavüzcülerin arasına atarım

Bursa Hapishane 2.Müdürünün siyasi tutukluları tehdit ettiği ortaya çıktı.

Bursa H Tipi Kapalı Hapishane’nde kalan hasta tutuklu İdris Başaran, Hapishane İkinci Müdürü Mesut Altıntaş’ın kendilerini, “Ben özel olarak buraya gönderildim. Yetkiliyim. Sizi bastırırım. Şiddeti de kullanırım” sözleriyle tehdit ettiğini belirtti.

MA’nın haberine göre Bursa H Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan 12 tutuklu, 27 Aralık’ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış tecridin kalkması talebiyle açlık grevine girdiklerini duyuran tutuklular, Hapishane İkinci Müdürü Mesut Altıntaş’ı, hapishane birinci müdürüne şikayet etti. Tutuklular, şikayet dilekçelerinde Altıntaş’ın neden olduğu hak ihlallerine yer verdi.

 ‘Eşyalar verilmiyor’ 

Kronik bronşit, astım, epilepsi, boyun, bel fıtığı, mide kanaması, ailesel Akdeniz ateşi gibi hastalıkları olan hasta tutuklu İdris Başaran imzasıyla yazılan dilekçede, bugüne kadar bulundukları hapishanede hiçbir taleplerinin yerine getirilmediği belirtildi.

Dilekçede ağır tecrit koşulları altında yaşadıklarını belirten Başaran, “Genelgeye göre hakkımız olan spor ve sohbet gibi etkinliklere yer verilmemiş. Daha ötesi hasta arkadaşlarımız için hastane ve doktorların verdiği raporlar göz önünde bulundurulmadan, keyfi bir yaklaşımla görmezden geliniyor.

Oysa genelgede sağlık nedeniyle yanımda tutmak istediğim her araç ve eşya için doktor raporu gerekmektedir. Doktor tarafından yanımda bulundurmanın zorunluğu olduğu yönünde bir rapor verilmesi halinde sağlığım için gerekli araç ve eşya yanında bulundurabilirsin denilmektedir. Bu raporlar, hasta olan arkadaşlarımızda mevcut olmasına rağmen keyfi bir yaklaşımla görmezden gelinmektedir. Bu yaklaşımlar sonucunda yanımızda bulunan hasta arkadaşlarımızın epilepsi nöbetlerini ve diğer hastalıklarının tetiklemesine neden olmuştur” ifadelerini kullandı.  

5 adet kitap ile sınırlandırıldı’

Kendilerine Yeni Yaşam gazetesinin verilmediğini ve kitaplarda kısıtlamalar yapıldığını kaydeden Başaran, “Yasal olan ve günlük çıkan Yeni Yaşam gazetesini sürekli yazmamıza rağmen ne getiriliyor ne de herhangi bir cevap veriliyor. Kitaplarımız geldiğinde toplatma kararı olmamasına rağmen keyfi bir yaklaşımla bize verilmiyor. Yine kitap sayısı 5 adetle sınırlandırılmıştır. Bu da kitabın erişimini kısıtlamaktadır. Koğuştaki arkadaşlarımla birlikte fotoğraf çektiremiyor. Bu taleplerimi dile getirdiğimde de herhangi bir sonuç alamamaktadır. Yine kimliklerimize yönelik bir saldırı ve hakaretler mevcuttur” dedi.

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler