Takip Et

Güncel

Hapishane müdürü: Ben Telafer Türküyüm,ceddimiz sizi tir tir titretti;Hukuk yok ben varım!

“F Oturumu”nun, 358’inci haftasında 22 yıldır tutuklu bulunan 82 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dikkat çekti

 İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun, 358’inci haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartları açıldı. Bu haftaki eylemde hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dikkat çekildi. HDP Milletvekili Oya Ersoy ile çok sayıda kişinin destek verdiği eylemde, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran, açıklama yaptı. 

Düzce hapishane’sini yeni baştan

MA’nın haberine göre Onaran, “Hapishanelerde hak ihlalleri ve keyfi uygulamalarla tecrit ve işkencenin boyutları her geçen gün artarak devam ederken, hasta mahpusların tedavi olma hakları ve yaşam hakları da ellerinden alınmaya çalışılıyor” dedi. Avukatların Düzce T Tipi Hapishane’sini ziyaret ettiğini aktaran Onaran, “Düzce Hapishanesindeki uygulama ve hak gasplarının yanı sıra kin, nefret ve ırkçı söylemlerle politik mahpuslar işkenceye maruz bırakılmaktadırlar. Hapishane müdürü ‘Ben Telafer Türküyüm, ceddimiz sizi tir tir titretti; Türk’ün gücünü göreceksiniz, Hukuk yok ben varım! Siz daha 12 Eylül’ü görmediniz’ diyerek meydan okumaktadır” hapishanedeki kötü muamelenin devam ettiğini belirtti.  

‘İnsanlık dışı uygulamlar devam ediyor’

Hapishanelerde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması için başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi direnişlerine giren tutuklular üzerinde insanlık dışı uygulamaların devam ettiğini vurgulayan Onaran, “Şakran Kadın Hapishanesindeki mahpuslara bu güne kadar B1 vitamini hiç verilmemiştir. Hastaneye çift kelepçe takılarak götürülmektedirler. Su ve şeker düzenli verilmeyen mahpuslar baskı altında olduklarını söylemişlerdir. Kırıklar Hapishanesinde açlık grevi yapan mahpuslar diğer mahpuslardan ayrı tutularak ve halen çıplak arama baskısına maruz kalmaktadırlar” diye konuştu. 

82 Yaşındaki özkan’ın durumuna dikkat çekildi

Onaran, 82 yaşındaki tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın durumunu şu sözlerle aktardı: 

“1997 yılında Mersin’de gözaltına alınan Mehmet Emin Özkan, 12 günlük gözaltı süresinde yaşadığı işkencelerden dolayı ciddi sağlık sorunları yaşamıştır. 22 yıldır hapishanede olan Mehmet Emin Özkan’ın ailesi tarafından avukatı aracılığı ile yaptıkları yeniden yargılama talebi 2014’ün başında kabul edildi ve beş yıldır tutuklu olarak davası devam etmektedir. 82 yaşında olan Mehmet Emin Özkan 5 kez kalp krizi geçirmiş, 2 defa da kalp ameliyatı olmuştur. Ayrıca bağırsak, tansiyon, zehirli guatr gibi çeşitli hastalıkları bulunmaktadır. Ağır sağlık sorunları nedeniyle hafta da en az 2-3 defa hastaneye gidip gelmektedir. Adli Tıp Kurumundan ‘hapishanede kalamaz’ raporu bulunan Mehmet Emin Özkan halen Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulmaktadır.

Ayrıca Mehmet Emin Özkan’ın bir oğlu Bandırma diğeri ise Gaziantep Hapishanesinde olduğundan ailesi maddi manevi olarak çok zorlanmaktadır. Aynı hapishanede kalma talepleri ise kabul edilmemektedir. Bizler, insan Hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak; 82 yaşında ve ağır sağlık sorunları yaşayan Mehmet Emin Özkanın Adli Tıp Kurumu’nun ‘Hapishanede kalamaz raporuna’ rağmen hala serbest bırakılmaması insanlık dışı bir uygulamadır. Mehmet Emin Özkan ve bütün ağır hasta mahpusların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. İlgili ve yetkili kurumlarının görevlerini yerine getirerek gerekli adımları atmalarını istiyoruz.”

Açıklama, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” ve “Mehmet Emin Özkan serbest bırakılsın” sloganları ile son buldu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler