Takip Et

Güncel

Hapishane görüşüne giden Hasan Bal’a bir haftadır ulaşılamıyor

Hapishanede olan oğlunu ziyaret etmek için İstanbul’a gelen ve bir haftadır kendisinden haber alınamayan Hasan Bal için yapılan açıklamada, yetkililere akıbetinin açığa çıkarılması çağrısı yapıldı

Hapishanedeki oğlunu ziyaret etmek amacıyla 24 Ocak’ta Batman’dan İstanbul’a gelen ve aynı gün akrabalarıyla görüştükten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Bal’ın ailesi, konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Salona kayıp Bal’ın fotoğrafları asılırken, açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, Doğu-Güneydoğu Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdulhakim Daş ve birçok yöre derneği temsilcisi katıldı. 
 
Toplantıda söz alan İHD İstanbul Şube Sekreteri Leman Yurtsever, ailenin Hasan Bal’dan haber alamamaları üzerine hemen karakola başvurduğunu, telefon sinyallerinin incelenerek bilgi edinmek istediğini ve İHD’ye dilekçe yazıp savcılığa başvuruda bulunduğunu belirtti. Yurtsever, “Savcılık ’15 gün sürer’ diye bir süre vermiş. Kaybolan bir vatandaşın bulunması devletin sorumluluğundadır. Devlet 15 gün süre veremez, araştırması gerekiyor. Bu konuda aradan 7 gün geçmiş ve hala kendisinden bir haber alınmamış. Akıbeti konusunda hiçbir bilgi verilmemiş. Savcılığa, yetkili kişilere sesleniyoruz. Cep sinyali ile yer tespitinin yapılarak ailesinin ve kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz. İHD olarak bu konunun takipçisi olacağız” dedi.
 
‘Bir an evvel bulun’
Aile adına söz alan Hasan Bal’ın kuzeni Abdusselam Bal, konuya ilişkin teknik takibin hızlandırılması gerektiğini ifade etti. Hasan Bal’la çocukluktan itibaren birlikte olduğunu, kendisini çok iyi tanıdığını ve akıl sağlığının da yerinde olduğunu belirten Abdusselam Bal, olay gününü şöyle anlattı: “Perşembe günü Batman’dan çıkıp İstanbul’a gelmişti. Bizim yöre derneğimiz var, orada iki saat oturdu ve sonra çıktı. Ben de telefonla aradım ulaşamadım. Bağcılar Çınar Mahallesi’nde yaşıyoruz. Adres belli, her şey belli” dedi. 
 
Bal, Hasan Bal’ın bir an evvel bulunması talebini yineledi. 
 
‘Endişelerimiz var’
Doğu Güneydoğu Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdulhakim Daş, konuyu endişe içinde takip ettiklerini, daha önce meydana gelen acı olayların tekrar cereyan etmemesi ve aynı şeylerle karşılanmaması için devletin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Daş, “Devlet herkesin yaşamından, yaşamını idame ettirmesinden sorumludur. Bir haftadır kaybolan bu hemşehrimizin aynı zamanda federasyonumuza bağlı Bekirhan Derneği üyesi olan kardeşimizin en kısa zamanda bulunup ailesinin bu konuda bilgilendirilmesi, şüphelere mahal verilmemesi gerekiyor” diye konuştu. 
 
‘Emniyet hassasiyet göstermiyor’
HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise, “Yine emniyet güçlerinin, dolayısıyla ondan sorumlu olan iktidarın kendisine düşen görevi yerine getirmediğini görüyoruz. Bildiğiniz gibi Dersim’de Gülistan Doku örneği var. Halen bulunabilmiş değil. Bir kişi kaybolduğunda, onu sağlıklı bir şekilde bulacak olan kişi devlet ve emniyet güçleri olmasına rağmen, devlet bununla bile yasaların yüklediği sorumlulukları yerine getirmiyor” diye belirtti. 
 
İktidar aleyhinde bir konuşma olması ya da sosyal medya paylaşımları üzerinden insanların hemen bulunup gözaltına alındığına dikkat çeken Gülüm, “Bu ülkede, her yerde kamera sistemleri ile takip altında olduğumuzu, telefonlarımızın dinlendiğini, kimle hangi saatte görüştüğümüzün hemen tespit edildiğini çok iyi biliyoruz. Peki, bu kadar güvenlik ağı varken, sokak sokak kameralar varken, her şeyimiz izlenirken, nasıl oluyor da bir insan bir haftadır kayıp ve buna dair hiçbir sonuç alınamıyor?” diye sordu. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler