Takip Et

Kitap

Hannah Arendt/Kötülüğün Sıradanlığı

Yahudi soykırımının mimarı olarak sunulan Adolf Eichmann’ın sadist bir canavardan ziyade, normal, hatta korkutucu derecede normal bir insan olduğuna dikkat çeken Arendt, özellikle düşünme ve muhakeme yetisinin kaybolmasıyla birlikte kötülüğün nasıl sıradanlaştığını vurguluyor

Nazi Almanyası’nda Yahudilerin gettolara ve toplama kamplarına naklinden sorumlu Otto Adolf Eichmann, 11 Mayıs 1960’ta Buenos Aires’in kenar mahallelerinden birinde yakalandı ve İsrail’e getirildi. 11 Nisan 1961’de Kudüs Bölge Mahkemesi’ne çıkarıldı ve on beş ayrı iddiayla suçlandı: Başkalarıyla birlikte, Nazi rejiminin başından sonuna kadar ve özellikle de İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi halkına karşı suçlar, insanlığa karşı suçlar işlemişti.

Ülkemizde özellikle totalitarizm üzerine çalışmalarıyla tanınan ünlü siyaset bilimci Hannah Arendt bu kitabında, Nazi Almanyası döneminde milyonlarca Yahudinin toplama kamplarına, ölüme gönderilmesinden sorumlu SS yetkilisi Adolf Eichmann’ın Kudüs’teki yargı sürecini ele alıyor. Arendt, bu duruşmada Yahudilerin çektiği acıların, antisemitizmin ya da ırkçılığın bir anlamda gözardı edildiğini; duruşmanın sadece kendisine verilen emirleri yerine getirdiğini söyleyen, terfi etmekten başka bir şey düşünmeyen, savaşın tam ortasında Bratislava’da İçişleri Bakanı’yla bowlinge gittiğinden başka bir şey hatırlamayan bu adamın yaptıklarına indirgendiğini söylüyor.

Yahudi soykırımının mimarı olarak sunulan Adolf Eichmann’ın sadist bir canavardan ziyade, normal, hatta korkutucu derecede normal bir insan olduğuna dikkat çeken Arendt, özellikle düşünme ve muhakeme yetisinin kaybolmasıyla birlikte kötülüğün nasıl sıradanlaştığını vurguluyor. Eichmann duruşmasından yola çıkarak, insanlık tarihinin dönüm noktalarından birini gözler önüne seriyor.

Künye:

Özgün adı: Eichmann in JerusalemA Report on the Banality of Evil

Çeviri: Özge Çelik
Yayına Hazırlayan: Savaş Kılıç
Kapak Tasarımı: Emine Bora
Kitabın Baskıları:
1. Basım: Aralık 2009
6. Basım: Aralık 2019
İÇİNDEKİLER

Okura Not

I Adalet Evi
II Sanık
III Yahudi Meselesi Uzmanı
IV Birinci Çözüm: Sürmek
V İkinci Çözüm: Toplamak
VI Nihai Çözüm: Öldürmek
VII Wannsee Toplantısı veya Pontius Pilatus
VIII Yasalara Bağlı Bir Vatandaşın Görevleri
IX Reich – Almanya, Avusturya ve Protektora
X Batı Avrupa – Fransa, Belçika, Hollanda, Danimarka, İtalya
XI Balkanlar – Yugoslavya, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya
XII Orta Avrupa – Macaristan ve Slovakya
XIII Doğu’daki Katliam Merkezleri
XIV Kanıtlar ve Tanıklar
XV Hüküm, Temyiz, İnfaz

Günün Haberleri

Kitap konulu diğer haberler