Takip Et

Makale

Hande Kader cinayetinde gözler kapalı, kulaklar sağır!

İki yıl önce işkence görüp, cinsel istismara uğradıktan sonra yakılan ve tanınmaz haldeki cesedi Zekeriyaköy’de ormanlık alanda bulunan 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader cinayetinin üzerinden 740 gün geçti

İki yıl önce işkence görüp, cinsel istismara uğradıktan sonra yakılan ve tanınmaz haldeki cesedi Zekeriyaköy’de ormanlık alanda bulunan 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader cinayetinin üzerinden 740 gün geçti. Kader cinayetinin iddianamesi ise üzerinden geçen yaklaşık iki yıla rağmen hâlâ hazırlanmadı.

740 gün geçmesine rağmen henüz bir iddianame hazırlanmadı

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre; Hande Kader cinayeti için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, görevli savcı, Kader’in yakın arkadaşlarının ifadelerine başvurmuş ve Kader’in cesedinin bulunduğu yerdeki baz istasyonu kayıtlarını talep etmişti. Ayrıca Şişli civarındaki MOBESE kameraları incelenmişti. Ancak olayın üzerinden 740 gün geçmesine rağmen henüz bir iddianame hazırlanmadı. Bu durum, diğer trans cinayetleriyle benzer şekilde bu dosyanın da faili meçhul dosyalar arasına gireceği endişesine sebep oldu.

 6 Ağustos’ta kayıp olduğu öğrenilen Kader’in cansız bedenine 13 Ağustos günü Zekeriyaköy’de yol kenarında ulaşıldı. Tanınmaz halde olan cesedi arkadaşı tarafından teşhis edildi ve cinayetle ilgili soruşturma başlatıldı. Ancak üzerinden geçen 740 güne rağmen ilerleme kaydedilemedi.

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler