Connect with us

Güncel

Halkın Günlüğü dergisi çıktı

Halkın Günlüğü’nün dergi formatıyla basılan ilk sayısı okuyucularıyla buluşuyor

Halkın Günlüğü ilk defa olarak dergi formatında çıktı. 15 günlük gazete olarak yayımlanan Halkın Günlüğü, ilk defa dergi formatıyla okuyucularıyla buluşuyor.

Derginin “Sunu” kısmında şu ifadelere yer verildi;

“Bu sayımızla birlikte 15 günlük gazete formatında yayın hayatına son vermiş bulunuyoruz. Halkın Günlüğü, yayın hayatına aylık dergi formatında devam edecektir.. İnternet yayıncılığının yaygın bir iletişim ağına dönüştüğü günümüzde, haber-yorum içerikli yazılar internet üzerinden okuyucuya ulaşmaktadır. Gündemlerin ve günlük akışkanlığın hızına bağlı olarak medyanın şekillenmesi de buna göre olmaktadır. Bu gerçekliğe bağlı olarak internet gazeteciliğini etkin bir şekilde örgütleme çabalarımız olgunlaşarak somut bir hal almış durumdadır. Bundan dolayı, günlük haber-yorum yazıları internet üzerinden okuyucuya ulaşacaktır. Dergide ise daha esaslı konular ve genel analiz gerektiren içerikler yer alacaktır. Uzun bir periyodda yaptığımız 15 günlük Halkın Günlüğü gazete yayını önemli bir işlev görmüş ve çeşitli baskılarla karşılaşmıştır. Yayını boyunca dünya halklarının sesi olan gazetemiz, bölge boyutunda komünist bir dünya temayülünden yola çıkarak, bu pencereden bir meşale görevi görmüştür.

Türkiye-Kuzey Kürdistan’da tahakküm sürdüren faşizme karşı mücadelede, halkların ve işçi sınıfının haklı ve meşru mücadelesinin bir parçası olan gazetemizin, şimdiye kadar ona yakın yazı işleri müdürü yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştır. En son olarak yazı işleri müdürümüz Serdar Kaya tutuklanmış, hakkında onlarca yılı bulan cezalar istenmektedir. Bu devrimci-sosyalist tutumu bundan sonra daha da geliştireceğimizin bilincinde olarak, aylık dergi boyutunda devam edecek olan yeni yayınımızın okurlarımız tarafından sahiplenilmesi ve geniş kitlelere ulaştırılması tayin edici bir yerde durmaktadır. Dergimizi sahiplenmek, beslemek ve kitlelerle buluşturmak devrimci görev ve sorumluluğumuzun zorunlu bir gereğidir.

Kapitalist-emperyalist sistem dünyayı birçok yönlü felaketin eşiğine getirmiştir. Kar hırsı, sermayenin kendini yeniden üretme uğruna insanlığı çöküntünün eşiğine getirmiş ve can çekişmeye devam etmektedir. Bu çöküntü ve gayri insanı sistemi değiştirmek isteyen ve alternatif bir dünya için mücadele eden dünya halkları önemli bir kazanım içindedir.

Bölgedeki emperyalist savaşa karşı Rojava direnişi, İran halkının yeniden şaha kalkması bu kazanım ve ivmeye hayat vermektedir. Halkların en ufak bir direnişinde ürken bölge egemen devletleri, bu gelişmeler karşısında birleşmekte ve hakların hak arama, toplumsal kurtuluş mücadeleleri karşısında ittifak için girmektedirler. Bu şer ittifaklara karşı halkların mücadelesinin yanında ve içinde olalım. Bu mücadelenin yanında sınıf duruşumuzu pekiştirelim.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel