Takip Et

Güncel

Halk Savunma Merkezi(HSM)’den Pülümür çatışmasına ilişkin açıklama

11 Ağustos’ta Dersim’in Pülümür İlçesinde HPG gerillalarına yönelik yapılan operasyonda HPG komutanlarından Atakan Mahir kod isimli İbrahim Çoban’ında aralarında bulunduğu 10 HPG gerillası yaşamını yitirmişti. Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı yaşanan çatışma ve yaşamını yitiren HPG komutanlarına ilişkin açıklama yaptı

11 Ağustos’ta Dersim’in Pülümür İlçesinde HPG gerillalarına yönelik karadan ve havadan gerçekleştirilen bombardıman sonucu HPG komutanlarından Atakan Mahir kod isimli İbrahim Yolcu ve Roni Munzur kod isimli Mahmut Laçin’inde aralarında bulunduğu 10 gerilla yaşamını yitirmişti.

Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı yaşanan çatışmaya ve yaşamını yitiren HPG komutanlarına ilişkin bir açıklama yaptı.

HSM tarafından yapılan açıklamada çatışmaya ilişkin şu bilgiler verildi. ‘’ “11 Ağustos 2018 tarihinde Dersim’in Pülümür ilçesinde işgalci TC devletinin gerçekleştirdiği operasyon sırasında, bir gerilla birliğimiz ile düşman güçleri arasında gün boyu süren bir çatışma yaşanmıştır” denildi. Devamında ise “Gerillalarımıza karşı savaşamayan işgalci güçler havadan gerçekleştirdiği bombardımanlar ile de sonuç almak istemiştir” diyen Karargâh Komutanlığı, çok sayıda askerin öldüğü ve yaralandığı çatışmalarda Atakan Mahir ve Roni Munzur kod adlı gerillaların hayatını kaybettiğini belirtti.

HSM tarafından yapılan açıklamada yaşamını yitiren HPG komutanlarına ilişkin bilgilerde verildi. Yapılan açıklama şu şekilde;

Atakan Mahir (İbrahim Yolcu): ‘’Atakan Mahir arkadaşımız, 25 yılı aşan mücadele yaşamı boyunca büyük bir cesaret ve fedakârlıkla Dersim’den Başure Kürdistan’a kadar birçok alanda görev yürüttü. Devrimci mücadelenin ihtiyaçları temelinde askeri, siyasi, ideolojik ve toplumsal alan çalışmalarında hiçbir ayrım gözetmeden üzerine düşen bütün görevleri büyük bir başarıyla yerine getiren bir yoldaşımızdı. Atakan arkadaş mücadelemizin büyük bedeller, fedakârlıklar ve zorluklarla yürütüldüğünün her zaman farkında olarak devrimci çalışmalara katılım gösteren bir yoldaşımızdı.

Atakan arkadaş her zaman en çok fedakârlık gerektiren ve en çok zorluklarla yüklü çalışma neredeyse orada katılmayı kendisine esas alan seçkin bir arkadaşımızdı. Bitmez ve tükenmez devrimci enerjisiyle zorlukların üzerine büyük bir coşkuyla yürüyen ve her zaman sonuç alıcılığı esas alan bir yoldaşımızdı. Devrim saflarına katıldığı ilk günden şahadete ulaştığı son ana kadar yüksek bir görev bilinciyle çalışmalara katılmayı kendisine ilke edinen Atakan arkadaş en son almış olduğu PKK Yürütme Komitesi Üyesi ve HPG Komuta Konseyi Üyesi görevini de aynı bilinç ve sorumlulukla yerine getirmek için yoğun bir çabanın sahibi olmuştur. Büyük bir heyecanla yıllarca yoğun emek verdiği Dersim Sahasında sorumluluğunu üstlendiği komutanlık görevlerini yerine getirmek için amansız bir yürüyüşün sahibi olmuştur. Direngen kişiliği ve güçlü devrimci iradesiyle engel tanımayan bir tarzın sahibi olmayı bilen Atakan arkadaşımız son ana kadar Önderlik ve Şehitler çizgisine bağlı kalmayı kendisine esas almıştır. Bu bakımdan Önder APO’nun ve Kahraman Şehitlerimizin yolunda kararlı bir şekilde yürümesini bilmiştir.’’

Roni Munzur (Mahmut Laçin): ‘’Roni Munzur arkadaşımız, 1981 yılında Ağrı Patnos’ta, kendi kültürel değerleri ile yaşayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Serhad’ın saf ve temiz Kürtlüğünü yaşayan bir ailede büyüyen ve gençlik yılları ile birlikte Kürt özgürlük hareketiyle tanışan Roni arkadaşımız, Önder Apo üzerine gerçekleşen uluslararası komplo sonrası, üniversiteyi okuduğu 2000 yılında gerilla saflarına katılmıştır.

Gerillada Kelareş, Van Eyaleti, Medya Savunma alanları ve Erzurum Eyaletinde çalışmalar yürüten Roni arkadaşımız, bulunduğu her ortamda sorumluluk duygusuyla çalışmalara katılmış ve mücadelenin gelişmesi için büyük çabanın sahibi olmuştur. Kendisine verilen her göreve büyük özveriyle yerine getiren Roni arkadaşımız en son Erzurum Eyalet Yönetim Üyesi görevini yürütmekteydi. Roni arkadaşımız bulunduğu alanlarda dönem dönem eğitim çalışmaları yürütmüş ve birçok arkadaşın gerillalaşma sürecine önemli katkılar sunmuştur. Şehit Mahir Akademileri komutanlığında da görev yürüten Roni arkadaşımız, gerillanın teknik eğitim ve taktik zenginliğinin gelişmesi içerisinde genç yoldaşlarına kendi deneyim ve tecrübelerini aktarmıştır.’’ Denildi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler