Connect with us

Güncel

Halfeti’de yaşanılan işkence anlatımları devam ediyor: Gözaltı süreci ve yapılan işkenceyi anlattı

Urfa Halfeti’de gözaltına alınıp, günlerce işkenceye maruz kalan Ahmet ve Müslüm Yıldırım kardeşler, serbest bırakılmaları sonrası yaşadıklarını anlattı. İşkencenin daha evlerinde başladığını söyleyen Yıldırım kardeşler, götürüldükleri emniyette ise cinsel organlarına elektrik verilmesine varan kötü işkencelere maruz kaldı

Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili (Dêrto) Mahallesi’nde 18 Mayıs günü yaşanan çatışmanın ardından Halfeti ve Bozova ilçelerinde gözaltına alınan 47 kişiden bugüne kadar 19’u serbest bırakılırken, diğerleri hala gözaltında. Gözaltına alınanlara yapılan işkenceler, mağdurların anlatımları ile ortaya dökülmeye devam ediyor. 

Gözaltına alınıp, serbest bırakıldıktan sonra maruz kaldıkları işkence ve kötü muameleyi anlatanlara Bozova’nın Koçhisar (Qoser) Mahallesi’ndeki gözaltına alınan Ahmet ve Müslüm Yıldırım kardeşler maruz kaldıkları kötü muamele ve işkenceyi Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

Gözaltı anı

Kafasında kırık, vücudunun farklı yerlerinde ise darp izleri bulunan Ahmet Yıldırım’ın görüntüsü yapılan işkencelerden dolayı oldukça bitkin ve halsiz. 

Nasıl gözaltına alındığını anlatan Yıldırım, evinde günlük yaşamına devam ettiği sırada evinin avlusunda özel harekat timlerinin olduğunu fark etmesi üzerine camdan kendilerine baktığını belirtti. O anda içlerinden bir tanesinin küfür ederek ‘perdeni kapat bize bakma’ dediğini kaydeden Yıldırım, sonrasında ise kapısının çalındığını, kapıyı açmasıyla birlikte ise kendisine vurulmaya başlandığını anlattı. Kendisinden nüfus cüzdanını isteyen polislerin, daha sonrasında kardeşi Emin Yıldırım’ın evine gittiğini söyleyen Yıldırım, orada bulunan yeğeni Uğur Yıldırım’ın ters kelepçelendikten sonra dövülmeye başlandığını anlattı.

‘Cinsel organımı elektriğe verdiler’

Yıldırım, kendilerine burada yaşatılanları şu sözlerle dile getirdi: “TEM’de bize elektrik verdiler. Beni gelip nezarethaneden alırken, kafama siyah bir torba geçirdiler. Sonra beni dövmeye başladılar. Hiçbir şey göremiyordum. Kaç kişi vuruyordu belli değildi. Elbiselerimi çıkarıp çıplak hale getirdiler. Bana vurup yere yatırdılar. Elimi, ayağımı bağladılar. Beni sırt üstü yatırıp cinsel organımı elektriğe verdiler. Kafamı kırdılar. Kafamdaki yara izi hala var. Bir de benim yanımda Ömer Gül vardı, ona da çok işkence yapıyorlardı.”

Doktorlar müdahale etmedi!

Yıldırım, sağlık kontrolü için götürüldükleri hastanedeki doktorların işkence gördükleri her hallerinden belli olmasına rağmen hiçbir müdahalede bulunmadığını da ifade etti. Yıldırım, “Ağzımız burnumuz kan içindeydi ama doktorlar bunu gördükleri halde bize müdahale etmiyorlardı” diye belirtti.

Hiçbir şeyden haberimiz yoktu!

Sağ kulak arkasında yırtığa bağlı 6 dikiş ve sağ bacağında morluk olan Müslüm Yıldırım ise, gözaltında yaşadıklarını korkulu gözlerle anlattı. Yıldırım, işkence ve kötü muamelenin daha evde gözaltına alınırken başladığını dile getirdi. Çocuklarının gözü önünde darp edildiğini söyleyen Yıldırım, yerde yüzüstü yatırılmış halde bekletildikleri Yaylak Karakolu’nda da özel harekat polislerinin kafalarına basıp, tekme atıklarını, yine ağır küfür ve hakaretlerde bulunduklarını kaydetti.

Yıldırım, “Hepimizi dışarıya çıkardılar. Bizi yüz üstü yere yatırdılar. Sonra bize işkence yaptılar. Küfür ve hakaret ediyorlardı. Silah dipçikleri ile bizi darp ettiler. Bizi dövdüler. Sonra bizi TEM Şube’ye getirdiler. Biz 6-7 gün TEM’de kaldık. Burada da kötü muamele ve işkence devam etti” dedi.

Niye gözaltına alındıklarını bilmezken, emniyette sürekli ‘Siz bizim bir arkadaşımızın ölmesine sebebiyet verdiniz’ suçlamasına maruz kaldıklarını belirten Yıldırım, ancak hiçbir şeyden haberleri olmadan günlerce işkence gördüklerini kaydetti.

Günün Haberleri

More in Güncel