Takip Et

Güncel

Hak-İş’ten 5 bin 647 işçi istifa etti

AKP döneminde üye sayısında büyük artış yaşanan Hak-İş, 31 Mart seçimlerinden bu yana 5 bin 647 işçinin üyelikten istifa ettiğini açıkladı

AKP döneminde üye sayısında ciddi artış yaşanan Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, yerel seçimlerden sonra AKP’nin belediyeleri kaybettiği kimi kentlerde konfederasyona bağlı sendikalardan 5 bin 647 işçinin istifa ettiğini açıkladı. 31 Mart yerel seçim sonuçları ve işçiler üzerindeki etkilerine ilişkin Hak-İş Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Arslan, Hak-İş Konfederasyonuna bağlı belediye işçilerinin sendika değiştirmeleri için baskı yapıldığını ileri sürdü. 

AKP’li belediyelerin CHP’ye geçmesinden sonra konfederasyon olarak farklı bir tablo ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Arslan, “Bu tablo bizi rahatsız ediyor ve önümüzdeki süreçlerde daha derin, daha içinden çıkılmaz bir kısım sorunlara yol açacağından endişe ediyoruz” diye konuştu.

Arslan, şöyle dedi: “Bazı belediyelerimizdeki operasyon, 1 Nisan 2019 günü başlatılıyor. Daha henüz seçim sonuçları netleşmemiş. Belediye başkanları mazbatalarını almamış. Ama o belediyeyi kazandığı anlaşılan bazı belediyelerde operasyon 1 Nisan günü başladı. 1 Nisan’dan bu tarafa geçen 18 günde de artarak devam etti. Biz bunun, işçilerin özgür iradelerinin sonucu olarak ortaya çıkmış bir tablo olmadığını biliyoruz.”

Hak-İş’e bağlı sendikalardan istifa eden üye sayısı için Arslan, “Hizmet-İş Sendikasının 16 bin üyesinin olduğu 27 belediyedeki toplu sözleşme yetkisini aldığımız 16 bin 100 üyemiz var orada. Bunlardan 4 bin 831 arkadaşımız istifa ettirilmiş durumda. Öz Taşıma-İş sendikamızın Ankara’da 250 üyesi istifa ettirilmiş durumda. Şu anda buradaki istifalar önemli ölçüde durdu. Öz Güven-Sen sendikamızın 566 üyesi değişik belediyelerde istifa ettirilmiş durumda. Şu anda 5 bin 647 rakamı Hak-İş’e bağlı sendikalarımızdan istifa ettirilen işçi sayısı. 27 il ve ilçe belediyesinden oluşuyor” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler