Takip Et

Güncel

Hak ihlalleri sürüyor: Şakran Hapishanesi’nde 54 tutukluya 11 günlük hücre cezası verildi

Şakran Hapishanesi’nde Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan işgalin durdurulması için Adalet Bakanlığı’na dilekçe yazan 54 tutuklu hakkında disiplin soruşturması açıldı. Tutuklulara “örgüt propagandası” iddiasıyla 11 günlük hücre cezası verildi

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran Kapalı Hapishanesi’nde kalan 54 tutuklu Türkiye’nin 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlatılan işgalin durdurulması için Adalet Bakanlığı’na dilekçe gönderdi. 

Tutukluların Adalet Bakanlığı’na 14 Ekim’de gönderdikleri dilekçede, “AKP-MHP iktidarı tüm iç ve dış politikasını ‘Kürt karşıtı’ bir eksene oturtmuş, varlığını bu çözümsüzlük siyaseti üzerine inşa etmiştir. Kürt varlığına yönelik kültürel ve fiziki soykırım politikasında ısrar etmesi ülkemizi ve coğrafyamızı felakete sürüklemiştir. T.C. Kürt halkına yönelik soykırım politikasına son vermelidir. Kürt sorunun çözümü için hiç kimse Sayın Abdullah Öcalan kadar çaba sar etmemiştir. Biz aşağıda imzası bulunanlar olarak ‘Barış Pınarı’ olarak başlatmış olduğunuz saldırıyı kınıyor ve durdurmanızı istiyoruz. Kürt halkına karşı soykırımcı uygulamalarına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi. 

İzmir 3 Nolu T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu Müdürlüğü, dilekçeyi gerekçe göstererek tutuklular hakkında “Örgüt propagandası” iddiasıyla disiplin soruşturması başlattı. 

İzmir 3 Nolu T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı, 24 Ekim tarihinde verdiği kararda, tutukluların dilekçelerinde “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk Silahlı Kuvvetlerini soykırım yaptığı söyledikleri, örgüt propagandası yaptıkları” gerekçesiyle imza veren tutuklular hakkında 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 44’üncü Maddesinin 3’üncü Fıkrasının 1’inci bendi gereğince “Suç örgütlerinin eğitim ve propaganda faaliyetlerini yapmak ve yaptırmak” iddiasıyla 11 gün hücreye koyma disiplin cezası ile cezalandırılması talebini oy birliğiyle kabul etti. 

Ceza alan tutukluların isimleri şöyle: Hüseyin Tunç, Ali Özmen, Sancar Tunca, Hacı Ali Baştürk, Mehmet Okur, İrfan Oğur, Mikail Çağırıcı, Uğur Ataman, Misbah Kaya, Mesut Erkek, Erdoğan Uçar, İsmail Genç, Mehmet Suat Gürbüz, Abdurrahim Çetinkaya, Abdülhakim Işık, Hasip Gün, Özgür Güçlü, Mahmut Yıldız, Niyazi Budak, Özkan Yaşar, Mehmet Nimet Yılmaz, İslam Tüner, Ömer Yayla, Nazmi Tunç, Orhan Sakci, Selamettin Yılmaz, Hüseyin Cığ, Abdullah İnan, Abdurraman Yıldırım, Çeçan Topçu, Ömer Akyol, Selahattin Elma, Nadir Şin, Murat Duruk, İbrahim Halil Kaya, İbrahim Halil Budak, Mehmet Şirin Gümüş, Murat Aydın, Bilen Aytimur, Sadık Erdem, Nurullah Koç, Rasim Gülçin, Abdullah Aksu, Şehmus Yüksel, Mehmet Şavur, İhsan Balkaş, Faik Kımış, Arslan Engin, Fettah Yıldırım, İdris Çalışkan, Cengiz Eker, Mehmet Şirin Tekmenüray, Muhammet Kızılay ve Mehmet Halis Vural. (Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler