Takip Et

Güncel

Hak ihlalleri sürüyor: Kürkçüler Hapishanesinde köpekli arama

Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde, koğuşlara baskın düzenleyen gardiyan ve jandarma, köpekler eşliğinde eşyaları dağıtarak arama yaptığı belirtildi

Sürekli hak ihlalleriyle gündeme gelen Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde, bu kez koğuşlarda köpeklerle arama yapıldığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine göre; Ekrem Baydoğan ve Mehmet Zahit Şahin isimli tutuklular, aileleri aracığıyla tabi tutuldukları hak ihlallerini aktararak, can güvenliklerinin kalmadığını söyledi. 

‘Kitap, dergi ve gazeteler verilmiyor’

Baydoğan ve Şahin, maruz kaldıkları hak ihlallerine ilişkin aileleri aracılığıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’ne başvuruda bulundu. Tutuklular, dilekçede yaşadıkları hak ihlallerini şöyle sıraladı: “Haftalık 10 saat olan kültürel faaliyet hakları, ya 2 saat ya da sosyal ve faaliyet günlerinde arama adı altında koğuşların basılması nedeniyle yapılmıyor. Toplatma kararı olmayan kitap, dergi ve gazeteler tutuklulara verilmiyor. Özellikle Kürtçe mektuplar verilmiyor. Hapishane kantininden aldığımız radyolar verilmiyor.”

‘Koğuşlar köpeklerle aranıyor’

Baydoğan ve Şahin, söz konusu ihlallerin yanı sıra son bir ayda gardiyan ve jandarmalarca köpekler eşliğinde koğuşlara gece yarısı baskın düzenlendiğini ve eşyaların dağıttırılarak aramaların yapıldığını belirterek, “Koğuşa jandarma ve infaz koruma memurlarınca köpekler eşliğinde baskın yapılıyor. Köpeklerle yataklarımız ve yiyeceklerimiz aranıyor. Bu durumun nedenini sorduğumuzda bize;  ‘Bundan sonra böyle’ şeklinde cevap verildi. Bu duruma dair şikâyette bulunduk ancak bir cevap verilmedi. Bir ay içerisinde iki kez yapıldı. Hak ihlalleri gün geçtikçe artarak devam ediyor. Can güvenliğimizin olmadığı bir durum yaşıyoruz” şeklinde aktardı. 

Baydoğan ve Şahin, kamuoyu ve insan hakları savunucularına duyarlılık çağrısında bulundu. 

İddialarla ilgili aradığımız hapishane, bilgi vermekten kaçındı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler