Takip Et

Güncel

Hak ihlalleri sürüyor: Bakırköy Hapishanesi’nde tutsaklara kelepçeli muayene

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklar, göz ve diş rahatsızlığından dolayı sevk edildikleri hastanelerde kelepçeli muayeneye zorlanıyor. Tedavi olamadan hapishaneye gönderilen tutsaklar İHD’ye başvuruda bulunarak duyarlılık çağrısında bulundu

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutsaklara kelepçeli muayene dayatıldığı öğrenildi. Diş ve göz rahatsızlıklarından kaynaklı gittikleri hastanede kelepçe dayatılan tutsaklar, muayeneyi reddediyor. Muayene olmadan hapishaneye dönen tutsakların sağlık sorunları ise giderek ilerliyor. 

Hapishane yönetiminin kelepçesiz muayeneyi “güvenlik” gerekçesi ile kabul etmediğini belirten tutsaklar, sorunun çözülmesi için hapishaneye, diş ve göz doktorları ile birlikte yeterli ekipmanın getirilmesini talep etti. Ancak hapishane idaresi tutsakların bu talebini ret etti.

Tutsaklar duyarlılık çağırısında bulundu

Tutsaklar hapishanede tedavi edilme koşulları için İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına dilekçe yazarak başvuruda bulundu. Tutsakların başvuru dilekçelerine henüz bir cevap verilmediği öğrenildi. Tutsaklar ayrıca İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesine başvuruda bulunarak duyarlılık çağrısında bulundu. Tutsak yakınları açlık grevine giren birçok tutsağın şuan göz rahatsızlığı yaşadığını, rahatsızlıkların ilerlememesi için acil olarak tedavi olmaları gerektiğini belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler