Takip Et

Güncel

Hak ihlalleri sürüyor: Ayakta sayım vermeyi reddeden tutuklular tekli hücreye konuldu

Gümüşhane E Tipi Hapishanesi’nde ayakta sayım vermeyi reddeden tutukluların tekli hücreye konulduğu bildirildi

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Şırnak’ın Silopi ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde henüz 17 yaşındayken tutuklanan ve 15 yıl hapis cezası verilen Hamza Arzuman (22), tutuklu bulunduğu Gümüşhane E Tipi Hapishanesi’nden ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde sayım vermeyi kabul etmedikleri için tekli hücreye atıldığını söyledi. 

Annesi Bedriye Arzuman ile yaptığı telefon görüşmesinde yaşadıkları durumu anlatan Hamza Arzuman, “Bir hücrede 3 kişi var ve gardiyanlar askeri nizamda sayım almak istiyor. En son gardiyanlar koğuşu bastı ve tutukluların askeri nizamda sayım vermesini istedi. Tutuklular bunu kabul etmeyince tekli hücrelere götürdüler” diye aktardı. 

Anne Arzuman, oğlunun askeri nizamda sayım vermeyi kabul etmemeleri durumunda dayatmanın devam edeceğini söylediğini belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 

Oğlunun Gümüşhane Hapishanesi’ne gittiğinden beri sürekli baskı ve tehdit altında olduğunu dile getiren anne Arzuman, gardiyanların daha öncede tutuklulara ‘Elimize geçen ilk fırsatta işinizi bitireceğiz’ tehditlerinde bulunduklarını kaydetti.

İddialara ilişkin telefonla aradığımız Gümüşhane E Tipi Kapalı Hapishanesi yetkilileri iddialara cevap vermeyeceklerini belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler