Takip Et

Güncel

Hak ihlalleri artıyor: Sayım adı altında koğuş baskınları

Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Vedat Bektaş, ailesi aracığıyla karşılaştıkları hak ihlalleri aktardı. Hasta tutukluların tedavi edilmediğini belirten Bektaş, sayım sırasında koğuşların arandığını, gardiyanların psikolojik ve fiziksel baskılarına maruz kaldıklarını dile getirdi

Mezopotamya Ajansı’ından Hamdullah Kesen’in haberine göre; Tarsus Kampüs Hapishanesi içerisinde bulunan Tarsus 1 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Vedat Bektaş, yaşadıkları hak ihlallerini ailesi aracığıyla paylaştı. Bektaş, 22 Ocak’ta annesi Fatma Bektaş’la hapishanede açık görüşte maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı.

‘Koğuşlarda arama’

Son 3 aydır psikolojik ve fiziksel baskılarla karşılaştıklarını ifade eden Bektaş, yaşadıkları ihlalleri şöyle sıraladı: “Sabah akşam sayım adı altında koğuşlarımızda arama yapılarak eşyalarımız dağıtılıyor ve hakarette maruz kalıyoruz. Gardiyanlar bize, ‘siz teröristsiniz’ diyerek tacizde bulunuyorlar. Hastaneye sevklerde de ciddi sorunlar yaşıyoruz. Hastanede saatlerce bekletilip, doktorlar tarafından muayeneye edilmeden hapishaneye gönderiliyoruz. Özellikle dişle ilgili sorunlar yaşıyoruz. Sağlık sorunları yaşayan hasta arkadaşlarımızın tedavisi yapılmıyor. İlaç istediğimizde verilmiyor. Şuanda telefon görüşmelerine çıkmıyoruz. Hapishane müdürüyle görüştüğümüzde bize; ‘eylem yapmamanız halinde bu sorunları çözeceğiz’ dedi. Ama bir türlü sorunlar çözülmedi. Hak ihlallerinin son bulması için insan hakları savunucularını göreve çağırıyoruz.”

‘Hayatlarından endişe duyuyoruz’

Oğlunun ve tutukluların hayatlarından endişe duyduklarını vurgulayan Bektaş’ın annesi Fatma Bektaş, hak ihlallerine dair hapishane müdürü ve savcısıyla görüştüklerini söyledi. Bektaş idarenin kendilerine, “Çocuklarınız yalan söylüyor. Yok, öyle bir şey. Gidin nereye şikayet ediyorsanız edin” demesine karşın onlara, yaşanacaklardan idarenin sorumlu olacağını belirttiklerini dile getirdi. Tutukluların 3 haftadır hak ihlallerini protesto etmek için telefon görüşmesine çıkmadığını aktaran Bektaş, hak ihlallerinin son bulması için insan hakları savunucularını ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nu göreve çağırdı.

Ailesini 25 Ocak’ta arayan tutuklulardan Agit Tekin ise, hastaneye sevk edilen ve bir ayağı olmayan Sait Toraman’ın askerlerce darp edildiğini paylaştı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler