Takip Et

Güncel

Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadı

Hafter’in ayrılma gerekçelerinden biri olarak Türkiye’nin ateşkes denetimine nezaret edecek olmasını gösterdiği belirtildi

Rusya’nın ev sahipliğinde Moskova’da gerçekleştirilen Libya görüşmelerinde General Halife Hafter’in Türkiye ve Rusya’nın aracılık ettiği ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldığı öğrenildi. Hafter’in ayrılma gerekçelerinden biri olarak Türkiye’nin ateşkes denetimine nezaret edecek olmasını gösterdiği belirtildi.

Al Arabiya’ya konuşan kaynaklar, Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter’in Türkiye’nin ateşkes denetimine katılmasını, herhangi bir müdahale ve arabuluculuğu reddettiğini öne sürdü.

Suudi Arabistan’a ait Al Arabiya kanalına göre; General Halife Hafter ateşkes anlaşmasını, Ankara’nın Libya’daki askerlerini geri çekmesine ve Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yapılan anlaşmaların geçersiz olduğuna dair maddeler içermemesi nedeniyle imzalamamaya karar verdi.

Al Arabiya muhabiri, anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrılan General Hafter’in Bingazi’ye ulaştığını da duyurdu. Rus Ria Novosti haber ajansı da Fayiz es Serrac’ın da görüşmelerin ardından Moskova’dan ayrılarak İstanbul’a geçtiğini bildirdi.

8 saat süren görüşme

Türkiye ve Rusya’nın arabuluculuğunda dün UMH Başkanı Fayiz es Serrac ile ülkenin doğusundaki Temsilciler Meclisi’nin desteklediği General Halife Hafter arasında ateşkesin koşullarıyla ilgili yaklaşık 8 saat süren görüşmeler yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halife Hafter’in ateşkes anlaşmasını imzalamayı ertelediğini duyurmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Hafter’in salı sabahına kadar süre istediğini belirtmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler