Takip Et

İçerden

Hafızasını yitiren tutsak, hastaneye sevk edilmiyor

Psikolojik sorunlar yaşarken tutuklanıp, konulduğu Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne hafızasını yitiren Uğur Yeloğlu’nun (27) iddianamesi 7 aydır hazırlanmadı

Psikolojik sorunlar yaşarken tutuklanıp, konulduğu Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne hafızasını yitiren Uğur Yeloğlu’nun (27) iddianamesi 7 aydır hazırlanmadı. Yeloğlu’nun kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmesi nedeniyle avukatının tam teşekküllü bir hastaneye kaldırılması talebine de yanıt verilmiş değil.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, 27 yaşındaki Uğur Yeloğlu, Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla yürütülen bir soruşturma kapsamında İstanbul’da çalışırken Ocak 2018’de gözaltına alınıp, tutuklandı. Yeloğlu, tutuklandık sonra Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

“İki ay tek hücrede tutulması da etkili oldu”

Yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle zaman zaman kriz nöbetleri geçirdiği ve unutkanlık yaşadığı öğrenilen Yeloğlu’nun sağlık durumu, cezaevinde 2 ay boyunca tek başına hücrede tutulması nedeniyle iyi bozuldu.

Bunda gözaltında tutulduğu sırada maruz kaldığı işkencelerin de etkisi oldu.

Hücrede tek başına tutulduğu dönemde hafızasını tamamen yitiren Yeloğlu, 2 ay sonra Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Burada da bir süre tek başına ayrı bir yerde tutulan Yeloğlu, psikolojik sorunlarının ağırlaşması üzerine ihtiyaçlarını dahi tek başına gideremeyecek hale gelince koğuşa alındı.

‘Kendisini bebek gibi hissediyor’

Aynı koğuşta kalan arkadaşlarının verdiği bilgilere göre, bir bebek gibi tek başına yemek dahi yiyemez hale gelip, her şeyi unutan, denge bozukluğu yaşayan Yeloğlu’nun tedavisi ile cezaevindeki sağlık görevlilerince yeterince ilgilenilmiyor.

Arkadaşları, bu yüzden durumu her geçen gün daha kötüye giden Yeloğlu’nun tam teşekküllü bir hastaneye yatırılması isteğinde.

7 aydır iddianamesi hazırlanmadı

Bu halde 7 aydır tutuklu bulunan Yeloğlu’un henüz iddianamesi de hazırlanmadı. Avukatı Abdülkadir Aslan, müvekkilinin iddianamesinin ne zaman hazırlanacağının henüz belli olmadığını belirti.

Müvekkilinin yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tam teşekküllü bir hastaneye kaldırılması için resmi başvuruda bulunduklarını paylaşan Av. Aslan, ancak hala yanıt alamadıklarını ifade etti.Soruşturma dosyasına ‘gizlilik’ kararı getirilmesi nedeniyle içeriği hakkında bilgi sahibi olamadıklarını da dile getiren Arslan, ellerinde müvekkilinin ‘Askerliğe elverişli olmadığı’ yönünde sağlık raporu olmasına rağmen bunun dikkate alınmadığını söyledi.

 

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler