Takip Et

Kültür-Sanat

Güney Kültür Sanat Edebiyat Dergisi’nin 93’üncü sayısı çıktı

Güney Kültür Sanat Edebiyat Dergisi koronavirüs salgınından kaynaklı zorluklara rağmen 93’üncü sayısıyla okurla buluşuyor.

Güney Kültür Sanat Edebiyat Dergisi koronavirüs salgınından kaynaklı zorluklara rağmen 93’üncü sayısıyla okurlarla buluşuyor. Derginin tanıtım açıklaması şöyle;

Korona virüsün etkisini hemen her alanda sürdüğü bir süreçten geçiyoruz. Basın da salgından etkileniyor. Redaksiyon çalışmasından derginin ya da gazetenin baskısına, dağıtımından okurun dergiye ulaşmasına kadar bir dizi alanda zorluklar yaşandı, yaşanıyor. Ancak bu zorluklara rağmen dergiler, gazeteler hazırlanarak okura ulaştırılıyor. Güney Kültür Sanat Edebiyat Dergisi de salgından kaynaklı zorluklara rağmen okurlarına ulaşan dergilerden birisi…

Evet, Güney’in 93. sayısı okurlarıyla buluştu.

Derginin yeni sayısında “Güney’den Sizlere” başlıklı redaksiyon yazısında dağıtımda yaşanan zorluklara değinilerek 92. sayının internet sitesi üzerinden okurlarına açıldığı, 93. sayının yine zor koşullarda hazırlanarak okura ulaştırıldığı belirtiliyor.

Güney okurlarının 1 Temmuz’dan itibaren dağıtım noktalarında ulaşabileceği 93. Sayısında kapak konusu olarak Koronavirüs salgını seçilmiş. Derya Gümüş Korona günlerinde kültür ve sanata ilişkin notlarını okurlarla paylaşıyor. Ganime Gülmez “Dilbiliminin diğer bilimler arasındaki yeri, etkisi-etkileyişi neresidir?” sorusuna yanıtlar arıyor; Claude Lévi-Strauss, Ferdinand De Saussure, Roman Jakobson ve Manfred Bierwisch’ten çevirdiği çeşitli makalelerde dilbilimin izlerini sürüyor. Temel Demirer ise ‘yazmak eylemi’ni “Hayallerimizi Emziren Yazmak Eylemi” başlıklı yazısında irdeliyor. Mehmet Desde ise Kemal Tahir’i ve eserlerini tanıtan genişçe bir yazı hazırlamış 93. sayıya… Anuş Pazarcıyan bu sayıda da ‘Sinema Notları’nı okurlarla paylaşıyor… H. Demirciyan Marko Paşa mizah gazetesi üzerine yazmış.

Bu sayıda Kübra Erbayrakçı Yılmaz Güney sinemasını ele aldığı bir yazıyla Güney okurlarıyla buluşuyor. Derginin bu sayısında Yılmaz Güney üzerine iki söyleşi yeralıyor. Söyleşilerden birisi Film Yapımcısı ve Prodüktör Edi Hubschmid ile yapılmış. Edi Hubschimid Yılmaz Güney ile 1980-1984 yılları arasındaki karşılaşmalarını, Yılmaz Güney’in yurtdışına kaçışını, ‘Yol’ filminin Cannes öyküsünü Güney okurlarına anlatıyor.

Diğer söyleşiyi ise Mustafa Demir Yılmaz Güney’in sürgündeki siyasi çalışmalarında onun en yakınında olmuş Muzaffer Doyum ile yapmış.

A. Karabax, Adil Okay, Akman Gedik, Ali Adıgüzel, Ali Haydar Çakmak, Arif Kılıç, Aynur Epli, Birgül Turan, Erim Solmaz, Gökhan Çağlayan, Gülbin Sodan, Hale Koray, Halil Yeni, Hasan Seçkin, Hatice E. Akdoğan, Hayati Yapmış, İdris Çalışkan, İkram Güneş, K. Öntaş, Kadir Can Aydemir, Med Reşiyan, Mehmet Boğatekin, Memed Koca, Nevin Koçoğlu, Osman Akyol, Ömer Özyurt, Resul Üstün, Sevda Özben Tüyben, Tan Doğan, Üzeyir Karahasanoğlu ürünleriyle Güney Dergisinin 93. sayısında yeralıyorlar.

Korona günlerinde en iyi şey okumak… Güney dergisinin 93. ve yeni sayısı da dopdolu içeriğiyle elinizin altında bulunduracağınız, okuyacağınız bir kültür, sanat ve edebiyat dergisi.

Korona günlerinde evde yapılacak en iyi şeylerden birisi okumak…

Okuyun; dergi okuyun, Güney Kültür Sanat Edebiyat dergisi okuyun…

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler