Takip Et

Anı-Anlatı

Güneşe Uğurladıklarımızın Ardından

Coğrafyamızın zengin tarihinden geliyordu köklerimiz; Şeyh Bedreddinlerden, Torlak Kemal ve İnce Mehmetlerden. Ermeni devrimci Paramaz’ın attığı ilk tohumdu bu toprakları yeşerten ve köklerimizi besleyen. 68 devrimci gençlik kuşağı gelir aklıma her genç devrimci ölümsüzleştiğinde, çünkü gençtir silah elde toprağa düşenlerimiz

Parisli komünarların barikatlarda tutuşturduğu isyan ateşini dalga dalga büyüterek Rusya da çarlık despotizmine karşı başkaldıran ve Başkan Mao’nun çağrısıyla “burjuva karargâhları bombalayan,’’ işçi sınıfı ve köylülerin göklere çektiği kızıl bayrağı nesilden nesile aktaran ölümsüzlerimizi bir kez daha sevgi ve minnetle anıyoruz.

Sınıflar arası antagonist çelişkiyi felsefi boyuttan somut yaşamsal boyuta taşımak biz komünistler için hayati önemdedir. Felsefi-ideolojik, politik anlamıyla naralar atarak sınıf mücadelesinde lafazanlık yapmak yerine onu “bilmek yapmaktır’’ bilinciyle pratiğe geçirmek, savaşta cüret, kavgada ısrar bayrağını göndere çekmek hayati önemde olmuştur. Maoistlerin; Parti-Ordu-Cephe stratejisinin devrimdeki en önemli silahları olduğunu bilince çıkartarak, dağlarda ve şehirlerde kavgaya atılan,  yoldaşlarımız tarihin ak sayfalarına iz düşmüşlerdir. Mesut ve İsyan yoldaşlarda bu mücadele de bilinçlerini kavganın pratik sahalarında daha da berraklaştırmak ve kavgayı daha da yukarılara taşımak için maoist saflara katılmış iki sıra neferiydiler.

Coğrafyamızın zengin tarihinden geliyordu köklerimiz; Şeyh Bedreddinlerden, Torlak Kemal ve İnce Mehmetlerden. Ermeni devrimci Paramaz’ın attığı ilk tohumdu bu toprakları yeşerten ve köklerimizi besleyen. 68 devrimci gençlik kuşağı gelir aklıma her genç devrimci ölümsüzleştiğinde, çünkü gençtir silah elde toprağa düşenlerimiz.

Israrcısıdır; Mahir’in, Deniz’in, İbrahim’in, Mazlum’un bıraktığı şanlı kavganın.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın bıraktığı mirası ve Marksist-Leninist- Maoist çizgiyi savaş alanlarında hayata döken, kavgayı yükselten birer sıcak nefes olmuştur İsyan ve Mesut yoldaşlar. Mesut yoldaş mücadelenin zorlu bir sürecinde katılmıştı gerillaya. Bazı süreçler gerilla için daha fazla güç ve irade istemektedir, Mesut yoldaşta böylesi güç ve iradeyle örgütüne ve yoldaşlarına karşı duyduğu sorumluluğuyla saflarda yerini almıştı.

Mesut yoldaşla ilk karşılaşmamız Dersim’in serin bir son bahar gecesi olmuştu. Uzun süredir bir bölgede belirli faaliyetler için görevlendirilmiş ve yaz sürecinin önemli bir bölümünü orada geçirmişti.

Akşamüstü olmasını bekliyoruz, havanın kararmasıyla birlikte yola çıkıyoruz ve uzun bir yürüyüşün ardından gece yarısı yoldaşların kaldığı noktaya doğru yaklaşıyoruz. Aramızda anlaşabildiğimiz tarzda ıslık çalmaya başlıyor komutan yoldaş ama cevap yok biraz daha çalıyoruz, daha sonra sessiz bir şekilde cevap bekliyoruz, evet aynı tarzda çalan ıslıkla cevap geliyor ve aynı anda ay ışığı altında belli belirsiz ince bir gölge beliriyor, yaklaştıkça suratında çocuksu bir gülüşle. Mesut yoldaş, yanında Cenk yoldaş sarılıp selamlaşıyoruz, daha sonra selamlaşma hal hatır sorma faslı, düşman hareketliliğine dair bilgi alış verişinde bulunuyoruz. O arada komutan yoldaş ‘Mesut yoldaş hazırlan benimle geliyorsun’ diyerek araya girdi. O anda Mesut yoldaşın gözlerine yansıyan mutlu bir gülüş, uzun bir aradan sonra farklı alanlara çıkmanın ve diğer yoldaşları da görmenin heyecanı okunuyor bakışlarından. Ayrılırken vedalaşma esnasında bir daha görüşeceğimizi bilmeden savaş koşullarının verdiği duyguyla kucaklaşıp vedalaşmıştık. Tabi gelecek süreçte uzun süre beraber kalacağımızı bilmeden. Aradan bir ay kadar geçtikten sonra kış üslenmesi için bir alanda toplanmaya başlıyoruz ve Mesut yoldaş bağlı olduğu birim ile birlikte o bilindik gülüşüyle sırtında kendisi kadar ağır olan bir çantayla çıkıp geliyor. O zayıf görünen fiziğine rağmen sırtına BKC (Bixi) silahını alır beline şeridini bağlar ve çantasına da Bixi mermilerini doldurur ancak hiç ses çıkartmadan yükü omuzlar yürürdü. Fiziki olarak zayıf olmasına rağmen inancı ve kavga ısrarı onu güçlü kılardı.

Üslenme alanına erzak çekme vb. çalışmalar başlamıştı havalar değişken, kimi zaman sis var kimi zaman günlerce yağmur, bazen bir anda güneş açıyor bu yüzden çalışmalar her zaman aynı tempoda yürümüyordu, her fırsatta çalışmaları hızlandırmaya çalışırdık.

Yük taşırken, depodan malzeme almaya giderken vs. aynı patikada yoldaşlarla ya yan yana yürürdük ya da karşılaşırdık. Mesut yoldaş her karşılaşmasında yoldaşlara takılır uzaktan laf atar veya sohbet ederdi. Kamp çalışması ve üslenme faaliyeti esas anlamıyla bittikten sonra son kar yere düşene kadar ve belli bir ölçüde yağana kadar güvenlik gerekçesi ile kampa girmeme kararı alınmıştı. Bundan kaynaklı kamptan önceki son günlerimiz esasta dışarıda mevzilenmede geçmekteydi.

Mesut yoldaş biraz yüksek bir yerde Bixi silahının başında ben ve Cenk (Eren Tali) yoldaşta onunla aynı mevzideydik. 3 kişilik dar bir mevzi de hareketsiz bütün gün sadece dürbün atarak ve keşif yaparak geçiyordu. Bu zaman diliminde nöbetin dönüşümünü fırsat bilerek montuna sarılıp uyuklamak o soğukta normal geliyordu. Kimi zaman esprilerle moral bulur kimi zaman birbirimizin kırdığı potlarla şakalaşır gülerdik, bazen genel sohbet havasında geçerdi zamanımız. Tabi en güzel yönlerinden biriside dürbün atarken karşı tepede dürbün atan yoldaşla aynı anda birbirimize bakmamız ve el sallayıp selamlaşmamız olurdu.

Bir sabah kahvaltı sonrası telsizden radyo dinlerken yağışların yakında geleceğini öğrendik ve buna göre hazırlıklarımızı yaparak konumlandık. O gün farklı yoldaşlarla farklı mevzide konumlanmıştım ve bir tane kar tanesi bile düşmemişti yere, bir yandan mutlu olurken öbür yandan üzülüyorduk. Hazırlıklar tamamen bitmişken bir operasyon dalgasını istemiyorduk. Eğer yağış olmazsa operasyon ihtimali devam ediyordu, ama bir yandan da o yüksek karların altında aylarca kalmak vardı… Birde karın az yağıp erken kalktığı ve kışın erken bittiği bir ihtimal, ama bu son ihtimal Dersimde hiç tutmuyor, sanki her kış birbiriyle yarışırcasına ağırlaşıyordu sanırım.

Bir gün sonra Mesut ve Cenk yoldaşlarla aynı mevzide günlük rutinimizde nöbet tutuyorduk ve gökten hafif ama lapa şeklinde kar taneleri düşmeye başladı. Oldukça yavaş olduğu için çok önemsemedik, aynı hızda yağmaya devam etti. Hızlanırsa nasıl olsa giderdik, hem karın az olduğu zeminde iz yapmak tehlikelidir gerilla için. Tabi beklerken baktık ki her taraf bembeyaz ve kar hızlanmaya başladı. Mevzii toplayıp hazırlık yapana kadar karın yükseldiğini ve diğer birimlerinde yavaş yavaş çekildiğini fark ettik. Cenk ve Mesut yoldaş sakin tabi ben o havaya çok alışkın olmadığım için içimde bir tedirginlik, ama sonuç olarak mevziden çıkıp kamp alanına gidene kadar kar diz boyunu aşmaya başlamıştı. Bata çıka birbirimize kartopu ata ata kampa ulaştık kapıdan girdiğimizde bizden önce gelen yoldaşların yağıştan yararlanarak sobayı yaktığını ve çayı da bardaklara doldurup dağıttığını görünce hepimiz az önce bıçak keskini soğuğu unutup diğer mevzilerden gelen yoldaşlarla sohbet ederek çaylarımızı yudumlamaya başlamıştık bile.

Aradan bir yıl kadar geçen zaman dilimi, farklı yoldaşlarla farklı alanlarda gerillanın rutin bir faaliyeti içerisindeyiz. Farklı örgütten bir siper yoldaşımızla sohbet ederken haberleri aktarıyor, bir anda aklına gelen bilgiyi paylaşıyor hızlıca ‘’yoldaşlar sizin arkadaşlar Ovacık’ta pusuya düşmüş ve iki yoldaş şehit düşmüş haberiniz var mı?’’

Haberlere göz gezdiriyoruz hızlıca. Mesut ve İsyan yoldaşın resimleri çıkıyor karşımıza sonra partimizin açıklaması. Yoldaşların 26 Eylül 2017 tarihinde düşman pususuna giren birliğimizin bu pusuyu yararak çıktığını ancak İsyan ve Mesut yoldaşların bu pusuda ölümsüzleştiğini öğreniyoruz.

2017 yılında mücadele ısrarı ve inançlarıyla, cesaretleriyle bizlere ölçüt olan Şiar ve Fırat yoldaşlar, Şahin, Mercan ve Doktor yoldaşlar, Munzurların doruklarında yürek yüreğe verip düşmanın saldırılarına direnerek ölümsüzleşen Deniz, Lori, Cenk ve Savaş yoldaşları ve ismini sayamadığımız nice Devrim ve Komünizm savaşçılarını saygı ve minnetle anıyoruz.

Cem Gürgül ( MESUT) ve Özcan Öner (İSYAN) yoldaşların anısına…

Kazım Lori

Günün Haberleri

Anı-Anlatı konulu diğer haberler