Connect with us

Güncel

Gülistan Doku için imza kampanyası başlatıldı

Gülistan Doku için Adalet Komisyonu, Gülistan için Change.org’ta imza kampanyası başlattı

Gülistan Doku için Adalet Komisyonu, kendisinden 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Gülistan Doku için Change.org’da imza kampanyası başlattı.

Kampanyanın imza metninde Gülistan’ın görüştüğü son kişi olan baş şüpheli Zainal Abakarov’un ifadesinin dahi kadınların baskısıyla ancak evinde alındığını fakat etkin bir yargılama yapılmadığı belirtildi.

Gülistan hala kayıpken, kadın katliamlarının, taciz ve tecavüz haberlerinin geldiği ifade edilen metinde, İpek Er’in ölümüne neden olan tecavüzcü Uzman Çavuş Musa Orhan gibi katillerin korunduğu kaydedildi.

İmza metninde şu ifadelerle devam etti: “Bu kampanyayla Gülistan Doku’nun bulunması için baş şüpheli Zainal Abakarov’un yargılanması ve Tunceli’nin her tarafında etkin arama çalışmalarının yürütülmesini talep ediyoruz.

“Gülistan Doku’ya ne olduğundan, Zainal Abakarov’un neden korunduğundan haberdar değilseniz, lütfen kampanya metnini okumaya devam edin. Çünkü Gülistan Doku’nun akıbetini sormazsak yarın sessiz sedasız birçok kadın kaybedilebilir ve failleri göz göre göre korunabilir.

Kampanyayı imzalayıp paylaşarak, hem bir daha hiçbir şüphelinin korunmamasını önleyebilir hem de Gülistan Doku’yu bulabiliriz. Gülistan Doku’nun bulunması için Zainal Abakarov’un yargılanmasını sağlayabilir ve durdurulan arama çalışmalarının Tuncel’in dört yanında tekrardan başlamasını sağlayabiliriz.”

Gülistan Doku nerde?
■ Gülistan Doku 5 Ocak 2020’de dört bir yanı kameralarla sarılı Tunceli’de kayboldu. Son görüştüğü kişi, babası Tunceli emniyetinde polis olan Zainal Abakarov’du. Zainal’ın ifadesi kadınların baskısı ile ancak evinde alınabildi.
■ Gülistan Doku’nun intihar ettiği iddiaları ile arama çalışmaları sadece Tunceli Uzunçayır barajında yapıldı.Tekrardan Gülistan için mücadele eden kadınların baskısıyla baraj minimum seviyeye indirildi ve bilirkişi raporuyla Gülistan’ın intihar etmediği kanıtlandı.
■ Geçtiğimiz günlerde Zainal Abakarov Yargılansın ve Gülistan Doku bulunsun talepleriyle Tunceli’de oturma eylemi yapan abla Aygül ve anne Bedriye Doku gözaltına alındı. Zainal’ı yargılamayanlar acılı aileyi darp ettiler.

Kampanya metnini imzalamak için buraya tıklayın.

Günün Haberleri

More in Güncel