Connect with us

Güncel

Gülistan Doku 218 gündür kayıp: ‘İntihar etti’ algısı çürütüldü, kaçırılma, öldürülme ihtimalleri üzerinde durulmalı

218 gündür kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunabilmesi için Uzunçayır Baraj Gölü’nde yapılan arama çalışmalarından da bir sonuç alınamadı

Dersim Barosu Kadın Komisyonu üyesi Avukat Fatma Kalsen, Gülistan Doku’nun kaybedilmesine ilişkin “intihar etti” iddialarının çürüdüğünü, daha çok kaçırılma, kaybedilme ihtimalleri üzerinde durulması gerektiğini söyledi

MA‘dan Ayşe Sürme’ye bilgi veren Avukat Kalsen, Gülistan Doku’nun kaybolması olayında Zaynal Abarakov’un tüm şüpheleri üzerinde topladığını dile getirerek, “Soruşturmayı yürüten savcılık intihar şüphesini ön planda tuttu. Bu noktada şüpheli Zaynal için gerekli tedbirler kullanılmadı. Maalesef bu gibi tedbirler alınmadığı için geldiğimiz aşamada tüm delillerin o süreç içerisinde kaybedilme ve yok edilme ihtimalleri bir nevi güçlendirildi. Delillere bu aşamada ulaşmak ilk günkü koşullara rağmen oldukça zor. Durum en nihayetinde soruşturmayı ciddi şekilde etkileyecek bir durum. Deliller toplanmış olsaydı, şüpheli Zaynal zamanında gözaltına alınsaydı, elde edilecek deliller olayın aydınlanmasına yönelik ciddi bir noktaya taşınacaktı” dedi.

Gülistan Doku’nun hala baraj suyunda aranmasına tepki gösteren Kalsen, “Hala barajda aranması soruşturmaya gereken özen ve dikkat gösterilmediğini oraya koyuyor. Tutuklama talepleri ret ediliyor, mevcut şüphelere rağmen, Gülistan’ın kaybolmadan bir önceki gün yaşadıkları ve kaybolduğu günün öğle saatlerine kadar olan görüşmeleri, şüphelilerin yaklaşımları bilirkişi tarafından tespit edildi. Bazı hususlar değerlendirildiğinde aslında tek şüphelinin Zaynal olduğu, üzerinde ciddi anlamda durulması gerektiğini ve gerekli koruma tedbirlerinin alınması gerektiğini düşünüyoruz.  Hala tutuklama talepleri reddediliyor. Barajdaki suyun tahliyesinden sonra soruşturma farklı bir aşamaya gelmesi gerekiyor. Gülistan’ın artık barajda olmadığına dair tutanaklara geçerek intihar şüphesi ortadan kaldırılmalıdır. Kaybedilme, kaçırılma, öldürülme ihtimalleri üzerinde soruşturma devam etmelidir. En azından bu intihar algısı ortadan kalktı farklı bir aşamaya gelmesi gerekiyor” diye konuştu.
 

Dersim’de bulunan Doku ailesinin talebi üzerine Uzunçayır Baraj Gölü’nün boşaltılmasına karar verilmiş, 29 Temmuz’da Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un ifadesinin yeniden alınacağını açıklamıştı.

Günün Haberleri

More in Güncel