Takip Et

Güncel

Güleda Cankel’li katleden erkeğin davası 7 Nisan’a ertelendi

Isparta’da 18 Kasım 2019 tarihinde üniversite öğrencisi Güleda Cankel’i katleden Zafer Pehlivan’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı dava 7 Nisan’a ertelendi

Isparta’da ayrılmak istediği erkek  tarafından 18 Kasım 2019 tarihinde katledilen  üniversite öğrencisi Güleda Cankel davasının  ilk duruşması Isparta Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Zafer Pehlivan, Güleda’nın babası Mustafa, Isparta, Aydın, Antalya, Muğla Barolarının temsilcileri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, kadın hakları derneği üyeleri ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmayı takip etmek isteyen Güleda’nın yakınları, arkadaşları ve çok sayıda kadın adliyeye geldi. Duruşma öncesi kadınlar, “Kadına şiddete son, Güleda için adalet” pankartı açtı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Güleda’nın özgürce yaşamak, okumak, kendi hayatına kendisi karar vermek istediği için erkek arkadaşı tarafından katledildiğini hatırlattı.

Duruşma, sanık Zafer Pehlivan’ın savunmasıyla başladı. 

‘Fail Güleda’nın annesini de tehdit etti’

Mahkeme heyeti, Güleda’nın arkadaşını da tanık olarak dinledi. Tanık,  Zafer Pehlivan’ın Güleda’nın annesini de tehdit ettiğini iddia etti.

Tanık ifadesinde, “Sanık bana Güleda’dan uzak dur dedi, tedirgin oldum ve evinin önünde bekledim. Güleda bana, sanık annemi de tehdit ediyor demişti” ifadelerini kullandı.

Duruşmada, Güleda’nın katledilmeden önce karakolda verdiği ifadesine de yer verildi. Güleda’nın karakolda “Zafer, barışmadığım için beni ölümle tehdit etti. Ondan kurtulmak için markete gittim, yanından kaçtım. Bu esnada beni darp etti ve telefonumu kırdı” sözlerini kullandığı belirtildi. 

Savcı, “Sanık cinayeti planlamıştır ve pişmanlık göstermemiştir” diyerek, sanığın ‘tasarlayarak öldürme suçundan’ ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı ayrıca indirim uygulanmamasını talep etti. 

Savcı’nın sanık hakkında istediği ceza talebinin bildirilmesinin ardından mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 7 Nisan günü saat 11.00’e erteledi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler