Takip Et

Güncel

Gül: Yargı reformu yol haritası olacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nin yeni adli yılın “temel ajandası ve yol haritası” niteliğinde olacağını ifade etti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Meclis’in Ekim ayında açılmasıyla gündeme gelmesi beklenen “Yargı Reformu Strateji Belgesi” ile ilgili açıklama yaptı.

Gül, yarın başlayacak 2019-2020 adli yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “Yeni adli yıl, adalet teşkilatımız için reformcu ve kararlı bir yaklaşımla temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini derinleştirme dönemi olacaktır. Bu noktada, ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’ yeni adli yılın temel ajandası ve yol haritası niteliğini taşımaktadır. Özünde insan onuru, insan hak ve hürriyetleri bulunan Strateji Belgesi’yle demokrasimizi güçlendirmeye, özgürlükleri geliştirme ve genişletmeye yönelik irademizi açıkça ortaya koymuş bulunuyoruz. ‘Güven veren ve erişilebilir adalet’ prensibiyle hazırladığımız bu belgede yer alan temel amaçlar doğrultusunda, milletimize taahhüt ettiğimiz hedef ve faaliyetleri, ilgili tüm kurumların aktif katılımıyla demokratik ve çoğulcu bir zeminde birer birer hayata geçireceğiz. Bu reform belgesinin kararlılıkla uygulanması, güncel sorunların çözümüne katkı sunacağı gibi, yargısal işleyişimizin ve hukuk sistemimizin istikbaldeki yerini ve standartlarını da güçlendirecektir. Hangi reformu, hangi düzenlemeyi yaparsak yapalım, adalet hizmetlerinde çıtayı yükseltecek olan hiç şüphesiz uygulamalardır, mahkemelerden çıkan kararlardır dedi.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler