Takip Et

Güncel

Gül: “Mutlak otoritenin sürdürülebilirliği mümkün değildir”

Yeni parti kuracağı iddialarıyla gündemde olan Abdullah Gül, katıldığı programda sağlam bir düzenin yolunun refahtan geçtiğini belirterek, “Bunun yolu da demokrasi ve hukuk standartlarının yükseltilmesi, insan hakları meselelerinin halledilmesinden geçiyor”

Saadet Partisi’nin Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Örgütü kuruluşunun 22’nci yıl dönümü nedeniyle düzenlediği toplantıya katılan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada bir konuşma yaptı. Gül, “Kendi içi düzenli ve itibarlı olmayan bir ülkenin kendisine, bölgesine, komşularına ve İslam dünyasına katkısı olamaz. Bununla da neyi kastettiğim gayet açık. İnsan haklarının, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, diyaloğun, huzurun; bütün bunların sağlanması gerekir” dedi. 

‘Mutlak otoritenin sürdürülebilirliği mümkün değildir’

Gül, “Mutlak yönetimlerde, mutlak otoritenin sürdürülebilirliği mümkün değildir; mutlak hâkimiyet sadece Allah’a mahsustur. Bugün üzülerek ifade etmek isterim ki bu kadar şey İslam dünyasını bitirmemiş gibi çok daha büyük bir savaş bulutları üzerimizde dolaşmaktadır. İran- Arap savaşları… Her şeyin başı, herkesin kendi evinden geçiyor. Kendi evi düzenli olmazsa bir ülkenin, kendi evi itibarlı olmazsa dünya ülkeleri nezdinde o zaman kendisine bir faydası olmadığı gibi, bölgesine, komşularına ve İslam dünyasının meselelerine de bir katkısı olmuyor. Bununla da neyi kastettiğim gayet açık. İnsan haklarının, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, diyalogun, huzurun; bütün bunların sağlanması gerekir” ifadesinde bulundu. 

‘Demokrasi ve hukuk standartları yükseltilmeli’

Silah ve tankların caydırıcılık anlamında önemli olduğunu ancak bir ülkenin yumuşak gücü olmadığından bunların da etkisiz kalacağını söyleyen Gül şunları belirtti: “Hepimizin birbirimize yardım etmemiz gerekiyor. Dayanışma içinde olmamız gerekir. Şüphesiz ki hiçbirimiz naif olacak değiliz. Önce kendi ülkelerimizi sağlam yapmamız gerekir. Kendi ülkelerimizin sağlamlığı da muhakkak ki huzur, mutluluk ve ekonomik refahtan geçiyor. Bunun yolu da medeni bir şekilde demokrasi ve hukuk standartlarının yükseltilmesi, insan hakları meselelerinin halledilmesi ile açık-şeffaf rekabet ortamlarının oluşturulmasından geçiyor.” 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler