Connect with us

Güncel

Gül bilinçli yapıyor, cumhurbaşkanı adayı Ali Babacan olacak

Ahmet Takan bugünkü yazısında Abdullah Gül’ün tepkileri bilinçli olarak üstüne aldığını, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Ali Babacan’ın hazırlandığını öne sürdü

Ankara kulislerine yakınlığıyla bilinen, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminde danışmanlığını yapan Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, Abdullah Gül’ün, eski başbakan yardımcısı Ali Babacan’ı cumhurbaşkanlığı adaylığına hazırladığını öne sürdü.

KHK eleştirisinin ardından Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül’e “savaş” açmıştı. Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemde hala tartışılmaya devam ediyor. Tartışmalara yeni bir iddia ise Ahmet Takan’dan geldi. Takan bugünkü yazısında Gül’ün bir eski yüksek yargı başkanı ve Babacan’la beraber hazırlıklara devam ettiğini aktardı.

Gül, bilinçli olarak tepkileri üstüne alıyor

Oluşturulan ekibin evrensel hukuk, insan hakları, AB normları’ çerçevesinde bir çalışma yürüttüğünü belirten Takan, Gül’ün İstanbul’daki ofisinden iyi haber alan kaynaklara dayandırdığı yazısında “Abdullah Bey şimdi tüm tepkileri bilinçli olarak üstüne alıyor. Ali Babacan’ı Cumhurbaşkanlığı adaylığına hazırlıyor” ifadesini kullandı.

Babacan’ın yanına AKP kurucularından Cüneyd Zapsu’yu da aldığını belirten Takan yazısına şöyle devam etti: “Ali Babacan’ın AKP içinde pasifize edilmesinin ardından tüm eleştirilerden muaf tutulma sürecine bakarsak bu iddiayı yabana atmamak gerek. Kaynaklar, Babacan’ın çok derinden çalıştığını ve yanına da AKP kurucularından Cüneyd Zapsu’yu aldığına dikkat çekiyorlar. Ahmet Davutoğlu da sahaya inmiş, İstanbul’da çalışma ofisi tutmuş, Ankara’da Hacı Bayram ziyaretlerini sıklaştırmış, nabız tutuyormuş!.. İddiamda ısrarlıyım, Abdullah Gül, R. Erdoğan’ın karşısına aday olarak çıkamaz. Saray kaynakları da, Erdoğan’ın Gül’e tepkisini ‘el altından külliyeye aracılar vasıtasıyla mesajlar gönderiyor; ‘adamlarımızı muhafaza et’ diye. Erdoğan buna çok içerliyor. Niye kendi gelip düşüncelerini benimle yüz yüze paylaşmıyor?’ diye izah ediyor.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel