Takip Et

Güncel

Grup Yorum’a destek grevini Temel Demirer devraldı

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerine destek için sanatçı ve aydınlar dönüşümlü açlık grevine başladı. Dün sanatçı Pınar Aydınlar ile başlayan dönüşümlü açlık grevi eylemini bugün Yazar Temel Demirer devraldı

Sanatları üzerindeki baskılara son verilmesi talebiyle başladıkları açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna dönüştüren Grup Yorum üyelerine destek amacıyla bazı aydın ve sanatçılar dün dönüşümlü olarak birer günlük açlık grevi eylemi başlattı. Dün sanatçı Pınar Aydınlar’la başlayan dönüşümlü açlık grevini bugün ise yazar Temel Demirer devraldı. Demirer, eylemine 248 gündür ölüm orucunda olan ve tahliye olduktan sonra eylemini Sarıyer’de bulunan Direniş Evi’nde sürdüren Grup Yorum üyesi Helik Bölek’in yanında başladı.

‘Açlık grevi özgürlük mücadelesidir’

Demirer, Grup Yorum’un ve Türkiye’deki sanatın üzerindeki baskılara dikkati çekerek, “Açlık grevindeyiz. Aslında açlık grevimiz bir özgürlük mücadelesidir. Açlık grevimiz bir adalet ve eşitlik mücadelesi. Demek ki adalet ve özgürlük için buradayız. Helin, İbrahim ve bütün Grup Yorum üyelerinin yaptıkları adalet ve özgürlük için mücadele etmek” dedi. 

‘Sabahın sahibi var’

“Ruhi Su, ‘Sabahın sahibi var’ demişti. Bugün sabahın sahipleri olan Grup Yorum üyelerinin eylemlerini desteklemek için buradayım” diyen Demirer, “Bu hayatımda tanık olduğum en büyük onurlardan birisi” ifadesinde bulundu. 

Demirer Grup Yorum üyelerinin taleplerinin karşılanması için duyarlılık çağrısında bulundu. 

Eylemi yazar Sibel Özbudun, devralacak. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler