Takip Et

Güncel

Grup Yorum’a destek açlık grevleri 3’üncü gününde

Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyelerine destek açlık grevini akademisyen Sibel Özbudun, barış bildirisi imzacılarından akademisyen Yücel Demirer ve yazar Erdal Yıldırım devraldı.

Kendilerine yönelik uygulanan baskı ve yasaklara son verilmesi için ölüm orucunda olan Grup Yorum üyelerine destek sürüyor. 22 Şubat’ta Pınar Aydınlar’ın başlattığı dönüşümlü açlık grevinde nöbeti dün Temel Demirer, bugün ise akademisyen Sibel Özbudun, barış bildirisi imzacılarından akademisyen Yücel Demirer ve yazar Erdal Yıldırım devraldı.

Destek grevleri Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in de ölüm orucunda olduğu Sarıyer’de bulunan Direniş Evi’nde sürüyor. 

‘Grup Yorum yaşasın’

Direniş evinde kısa bir konuşma yapan akademisyen Sibel Özbudun, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in özgürlüğe ve adalete aç olduğunu söyledi. “Aslında hepimizin adalete ve özgürlüğe olan açız” diyen Özbudun, demokratik kamuoyunun bu çığlığa kulak vermesi gerektiğini belirtti. Özbudun, “İbrahim’de tahliye oldu onu da bağrımıza basabilmek için bekliyoruz. En çok da onları yeniden sahnede göreceğimiz, türkülerine eşlik edeceğimiz günleri bekliyoruz. Özgürlük ve adalet için yaşasın Grup Yorum. Grup Yorum yaşasın” diye konuştu.

‘Onur duyuyorum’

Ardından söz alan Akademisyen Yücel Demirer, ölüm oruçlarının artık belli bir sınırda olduğunu ifade etti. Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Demirer, tarihin her döneminde olduğu gibi yine sanatçıların en önde yürüdüğünü aktardı. İbrahim Gökçek  ve Helin Bölek’in eyleminin ülkenin içinden geçtiği baskı ve zorbalık dönemine karşı sistemli bir hayır demek olduğunun altını çizen Demirer, “Sanatçıları baskı altında olan bir ülkede , fabrikada, tarlada, pazarda, üniversite kampüslerinde sağlıklı bir hayattan bahsetmek mümkün değildir” dedi. Ölüm oruçlarının düşünce ve ifade özgürlüğünün eksikliğinin hissedildiği bir süreçte yapıldığını söyleyen Demirer, “Bu eylem, hukukun evrensel ilkelerinin ayaklar altında çiğnendiği bir süreçte bu eylem yapılıyor. İbrahim ve Helin ülkenin normale dönmesi için bu eylemi yapıyorlar. Ben de bunun için buradayım. Burada olmaktan da onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

‘Birlik olmalıyız’

Yüzlerce yıldır bu topraklarda baskı, zulüm ve savaşların olduğunu söyleyen Erdal Yıldırım ise, Grup Yorum’un bu ülkede verilen demokrasi mücadelesi için önemli bir yerde durduğunu belirtti. Grup Munzur üyesi Şenol Akdağ ve Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in tahliye olduğunu hatırlatan Yıldırım, hala cezaevlerinde binlerce özgürlük mahkumu olduğunu ifade etti. “Kendine insanım diyen herkes sürdürülen baskı politikalarına karşı hem diğer kesimlerin hem de türküleri yasaklanan, kültür merkezleri durmadan basılan Grup Yorum’la yan yana olması lazım” diyen Yıldırım, birlik olunmadığı sürece baskı politikalarının devam edeceğini sözlerine ekledi. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler