Takip Et

Güncel

Grup Yorum’a destek açıklaması: Grup Yorum’un ve Mustafa Koçak’ın talepleri kabul edilsin

Zorla müdahale tehdidiyle hastanede tutulan ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek, İbrahim Gökçek ve zorla müdahale edilen Mustafa Koçak için bugün Ankara’da yapılan basın açıklamasıyla “Grup Yorum’un talepleri taleplerimizdir! Zorla müdahale işkencedir” dendi

 Zorla müdahale tehdidiyle hastanede tutulan ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek, İbrahim Gökçek ve zorla müdahale edilen Mustafa Koçak için bugün Ankara’da yapılan basın açıklamasıyla “Grup Yorum’un talepleri taleplerimizdir! Zorla müdahale işkencedir” dendi.

Açıklamayı İHD Ankara İl Eşbaşkanı Fatin Kanat okudu. “Bölek ve Gökçek’in son derece demokratik ve bir o kadar da anlaşılır taleplerini anında karşılayabilecek siyasi iktidar, bunu yapmak yerine sorunu bir irade savaşına dönüştürme ısrarını sürdürdü, sürdürüyor” şeklinde başlayan basın açıklaması zorla müdahale sürecinin aktarılmasıyla devam etti. Açıklama “Siyasi iktidarın istediği anda yerine getirebilecekleri bu talepler karşısında çözümü değil, şiddetine çözümsüzlüğü tırmandırmayı tercih etmesi nasıl bir düşmanlık ve kinle hareket edildiğinin açık ifadesidir.

Bizler gerek Grup Yorum’un gerek Mustafa Koçak ve müvekkillerinin talepleri için açlık grevi yapan ÇHD’li avukatların taleplerinin biran önce kabul edilmesini istiyoruz. Zorla müdahalenin sakatlık ve ölüm dışında bir sonucunun olmadığını belirtiyor Bölek ve Gökçek’in başına geleceklerden zorla müdahaleyi yapan devletin yetkili kurumlarının sorumlu olacağını ifade ederek bunun bir cinayet olduğunu bir kez daha vurgularken Grup Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve avukatlarının biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz” ifadelerinin dile getirilmesiyle sonlandırıldı.

Kurumların ortak açıklamasının okunmasının ardından sözü İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan aldı.Duruma ilişkin bazı girişimlerinin olduğunu ifade eden Öztürk “Aydın ve sanatçılardan oluşan bir heyetimiz var” dedi. Öztürk sözlerine “Bu ülkede insanlar bedenlerini açlığa yatırmışsa iktidar bundan utanmalıdır.” Şeklinde devam ederek sorunun insan hakları temelinde çözülebileceğini vurguladı.

Son sözü alan ÇHD Ankara Şube Sekreteri Evin Konuk ise ”Taleplerin kabul edilmesi tercih edilmedi. Zorla müdahale işkencedir.” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler