Takip Et

Kültür-Sanat

Grup Yorum üyesi Adıgüzel: Kültür merkezimiz izne bile gerek duyulmadan basılıyor

İdil Kültür Merkezi’nin basılarak 3 üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin konuşan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, “Baskınlara rağmen karşılarında olmaya devam edeceğiz” dedi

 İdil Kültür Merkezi’nin basılarak 3 üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin konuşan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, “Baskınlara rağmen karşılarında olmaya devam edeceğiz” dedi. 

İdil Kültür Merkezi emekçileri, 29 Kasım günü bürolarının basılarak 3 üyelerinin gözaltına alınması karşı Okmeydanı’nda bulunan kültür merkezinde basın toplantısı düzenledi. Toplantının gerçekleştiği salona “Grup Yorum açlık grevinin 200’üncü Gününde, talepleri kabul edilsin” pankartının asıldı. 

İdil Kültür Merkezi emekçisi Dilan Ekin kültür merkezinin son 2 senede 10 kere basıldığını dile getirerek, “Baskınlarda normalde savcılık izni alınması gerekirken, bizim kültür merkezimize izne bile gerek duymadan baskın düzenlendi. Son baskında da koro üyemiz Tuğçe Tayyar ve üyelerimiz Belgin Baran ile Sultan Gökçek gözaltına alındı” dedi. 

24 saatlik kısıtlama kararından sonra avukatların üyeleri ile görüştüğünü belirten Ekin, avukatların götürdüğü su ve şekerin arkadaşlarına verilmediğini dile getirdi.  

‘Direnişimizi büyüteceğiz’

Yapılan son baskında camların da kırıldığını ifade eden Ekin, şöyle devam etti: “Burada ‘terörist’ olmadığını çok iyi biliyorlar ama bununla açlık grevimizi sekteye uğratmak istiyorlar. Bizim moralimizi düşürmek, direnişi küçültmek istiyorlardı. Fakat baskından hemen sonra gelen halkın tepkisini, öfkesini biliyoruz. Bizde onlara bu öfke ile cevap vereceğiz, direnişimizi büyüteceğiz.”

‘Herkesi desteğe bekliyoruz’

Grup Yorum üyelerinin başlattığı açlık grevinin 200’üncü gününde olduğunu hatırlatan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, “Arkadaşlarımızın bedenleri eriyor ama dirençleri gün geçtikçe büyüyor. Taleplerimiz zaten ortada; İdil Kültür Merkezi basılmasın, listeler kaldırılsın, konser yasakları kaldırılsın, üyelerimiz serbest bırakılsın istiyoruz. Baskınlara rağmen karşılarına çıkmaya devam edeceğiz. Grup Yorum halktır, baskının ertesi günü halk ile birlikte merkezimizi topladık. Halkımız, kültür merkezimize eşya ve enstrüman getirdi” şeklinde konuştu. 

Gözaltında olan üyelerinin bugün savcılık ifadelerinin alınacağını belirten Adıgüzel, herkesi destek vermeye çağırdı. 

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler