Connect with us

Güncel

Grup Yorum tutuklu üyeleri için imza kampanyası başlattı

Grup Yorum, tutuklu bulunan üyelerinin başlattıkları açlık grevine destek ve taleplerinin karşılanması için başlattıkları imza kampanyasına dayanışma çağrısında bulundu

Grup Yorum’un tutuklu olan üyeleri, taleplerinin karşılanması için farklı tarihlerde başladıkları açlık grevi eylemleri devam ediyor. Burhaniye T Tipi Hapishanesi’nde bulunan Bahar Kurt 151, Silivri 9 No’lu Hapishanesi’nde bulunan İbrahim Gökçek 144, Barış Yüksel 144 ve Ali Arıcı 75 gündür, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde olan Helin Bölek 141 gündür açlık grevinde. Grup Yorum üyeleri, tutuklu bulunan üyelerinin başlattıkları açlık grevine destek için aydın ve sanatçılara yönelik 1 Kasım’da imza kampanyası başlattı. İmza vermek isteyenlerin Grup Yorum sosyal medya hesapları üzerinden kendilerine ulaşabileceğini belirten grup üyesi Seher Adıgüzel, aydınlara seslenerek imza kampanyasına destek verme çağrısında bulundu.

‘5 üyemiz açlık grevinde’

İdil Kültür Merkezi’nin son 2 yıl içinde 9 defa polis tarafından basıldığını hatırlatan Adıgüzel, “6 tutsak üyemiz var. Bunların 5’i açlık grevinde. Tutsak üyelerimiz serbest bırakılsın istiyoruz. 2015’den beri konser veremez hale geldik. Bütün konserlerimiz yasaklanıyor.  Konserlerimize gelen insanlar gaza boğuluyor, konser yasaklarının kaldırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 300 bin lira ödül ile aranır hale geldiklerini belirten Adıgüzel, Grup Yorum’un 34 yıldır var olan bir müzik grubu olduğunu vurguladı. 

‘Gerçeğin yanında durmalıdır’

Aydınlara yönelik bir imza kampanyası başlattıklarını belirten Adıgüzel, “Aydının bugün ki görevi gerçeğin, baskı görenin, haklının yanında durmaktır. Bugün Grup Yorum’a yönelik baskılar aslında bütün sanat alanına yöneliktir. Çünkü bu baskılar Grup Yorum ile başlar ve devam eder. Cumhurbaşkanına hakaretten kaç tane sanatçı dava açıldığını görüyoruz. Aynı zamanda bunlara karşıda açlık grevindeyiz” dedi. “Grup Yorum’a sahip çıkmak özgürce sanat yapabilme hakkına sahip çıkmaktır” diyen Adıgüzel, “Bütün aydınlara, sanatçılara çağrımızdır, bu imza metninin altına, Grup Yorum’un taleplerinin kabul edilmesi için imza atalım. Grup Yorum’a sen olalım” diye konuştu.

Günün Haberleri

More in Güncel