Takip Et

Güncel

Grip tedavisi görürken yaşamını yitirdi

MUĞLA’nın Milas ilçesinde soğuk algınlığı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede tedaviye alınan lise öğrencisi Buket Bektaş (15), yaşamını yitirdi

MUĞLA’nın Milas ilçesinde soğuk algınlığı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede tedaviye alınan lise öğrencisi Buket Bektaş (15), yaşamını yitirdi.

Milas’taki Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi Buket Bektaş, soğuk algınlığı şikayetiyle ailesi tarafından 16 Ocak Çarşamba günü 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Durumu ağır olan Bektaş, buradaki müdahalesinin ardından aynı gün ambulansla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ertesi gün Bektaş, yoğun bakım servisinde yer olmadığı gerekçesiyle Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Viral enfeksiyon teşhisiyle tedaviye alınan Buket Bektaş, dün sabah yaşamını yitirdi.

Bektaş’ın ölümü, ailesi, öğretmenleri ve arkadaşlarını yasa boğdu. Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Aktaş, “Öğrencimiz rahatsızlığı öncesi ağır grip geçirmişti. Acımız büyük” dedi.

Deniz yerlikaya

Gribin zatürre ve bronşite dönüşmesi durumunda öldürücü olabileceğini söyleyen Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Nazmi Algan, grip aşısının büyük oranda koruduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: Özellikle 65 yaş üstündekiler ve kronik hastalığı olanlar grip aşısı olmalı. Devlet bunu bedelsiz karşılıyor. Çok kuvvetli bir gripte ateş çok yükseliyor ve akciğerlerde bronşit, zatürre yapıyor. Akciğerlerdeki hasar yaratması ve zatürreye çevirmesi en büyük ölüm sebeplerinden biri. Böbrek yetmezliği, akciğer hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenler, bağışık sistemi zayıf olanlarda ölümcül olabiliyor.

Gençlerde grip virüsünün beyin zarına geçerek iltihap yapabildiğini söyleyen Dr. Algan, “Bu da çok ciddi bir tablo doğurur. Grip olan kişi yüksek ateş, öksürük, titreme, aşırı halsizlik, eklem ağrıları olduğunda doktora görünmeli” dedi.(BİRGÜN)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler