Takip Et

Emek

Gözaltına alınan işçiler; “Ekmeğimiz ve onurumuz için yürüyoruz”

Ankara’ya yürüyüşleri sırasında gözaltına alınan işçiler, düzenledikleri basın toplantısında açıklamalarda bulundu

Atıldıkları işlerine geri dönmek için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen işçiler “Bizler bu yürüyüşle yüz binlerce işçinin direnişini birleştireceğiz. Artık sabrımız kalmadı, adalet istiyoruz. Haklarını talep eden işçi ve emekçilerden korkuyorlar” dedi.

‘Biz işimiz, ekmeğimiz ve onurumuz için yürüyoruz’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile atıldıkları işlerine geri dönmek için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş gerçekleştiren Kenan Güngördü, Mazlum Çetinkaya, Arkadaş Canpolat ve Sinan Yerdelen, ulaştıkları Ankara’da basın toplantısı gerçekleştirdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Binası’nda açıklama yapan işçiler, KHK’li işçilerin direnişini birleştireceklerini söyledi.

Toplantıda ilk olarak söz alan Kenan Güngördü, AKP’nin işçi ve emekçilere karşı kendi OHAL’ini uygulandığını söyledi. Güngördü, “İstanbul’dan buraya gelene kadar sürekli olarak polis takibindeydik. Sanki bizler vatan hainiymişiz, sanki bizler hırsızmışız gibi bir yaklaştılar. Ama asıl suçlu onlardır. Çünkü biz işimiz, ekmeğimiz ve onurumuz için yürüyoruz” dedi.

Emniyet’ten emir: Ankara’ya kadar kimse inmeyecek!

Eskişehir’den Ankara’ya gelmek için bindikleri otobüste yaşananları aktaran Güngördü, “Biz otobüse bindikten sonra, polisler bindiğimiz otobüsün muavinini arayarak, Ankara’ya kadar hiçbir yolcunun otobüsten inmemesini söylemiş. Muavinde otobüste bulunanlara seslenerek, “Ankara Emniyeti’nden karar var; Ankara’ya kadar kimse inmeyecek” dedi. Eskişehir’den Ankara’ya kadar yaklaşık 50 yolcuyu resmen rehin aldılar” diye belirtti.

‘Biz; korkmadığımızı Eskişehir’de, Ankara’da onlara gösterdik’

Meclis’in önüne gitmek istediklerini de aktaran Güngördü, ancak gittikleri Meclis önünde çok sayıda polisin güvenlik aldığını ve etraflarını sardığını söyledi. Güngördü, “İllegal bir örgütmüşüz gibi bize yaklaştılar. Biz sadece işimizi geri istiyoruz. KHK’lerin kaldırılmasını istiyoruz. Anayasa kitapçığını cumhurbaşkanına mı atalım yani. Onlara kanunları biz mi öğreteceğiz” diye belirtti.Daha sonra konuşan Sinan Yerdelen de, şunları söyledi:

“KHK’ler ile yüz bin insan ihraç edildi ancak herkes kendi direnişinde. Bizler bu yürüyüşle yüz binlerce işçinin direnişini birleştireceğiz. Artık sabrımız kalmadı, adalet istiyoruz. Haklarını talep eden işçi ve emekçilerden korkuyorlar. Çünkü işçi direnişlerinin bir volkan gibi patlamasından korkuyorlar. Biz korkmadığımızı Eskişehir’de Ankara’da onlara gösterdik. Haklıyız kazanacağız.”

İşçi Mazlum Çetinkaya ise, 11 Ekim’de HDP ve CHP’li milletvekillerinin de katılımı ile Meclis’te gerçekleştirecekleri basın toplantısı için çağrı yaptı. “170 bin KHK mağdurunu 11 Ekim günü Meclis’te yapacağımız basın açıklamamıza bekliyoruz. 170 bin kişi ile Ankara’ya gelirsek mutlaka kazanırız” diye konuştu.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler