Takip Et

Güncel

Gözaltına alınan HDP’li belediye başkanları adliyeye çıkartıldı

Diyarbakır’da dün gözaltına alınan, görevden alınan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile Kayapınar, Bismil ve Kocaköy belediye başkanlarının ifade işlemleri tamamlandı.

Daha önce görevden alınan Mızraklı ile gözaltında bulunmaları nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden alındıkları bugün açıklanan Yılmaz, Ayaz ve Nazlier adliyeye sevk edildi.

Mızraklı ve Nazlier jandarmaya, Yılmaz ve Ayaz ise emniyet müdürlüğüne götürülmüştü.

Duvar’da yer alan habere göre; Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mızraklı ‘terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’, Yılmaz ‘terör örgütüne üye olmak’, Ayaz ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, Nazlıer ise ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘terör örgütüne üye olmak’ iddialarıyla gözaltına alınmıştı.

OHAL uygulamalarına son verin çağrısı

Öte yandan Diyarbakır’da hak savunucusu kurumlardan hükümete, “Seçimle tecelli etmiş iradeye saygı gösterin. Başta eşbaşkanlar olmak üzere tüm seçilmişleri derhal serbest bırakın ve görevlerine iade edin” çağrısı yaptı.

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, HAK İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır şube ve temsilcilikleri, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına, yaptıkları ortak açıklamayla tepki gösterdi. Belediye başkanlarının gözaltına alındığı ve belediyelerde polis araması yapıldığı hatırlatılan açıklamada, “Demokratik değerleri ve hukukun üstünlüğünü savunan hak ve meslek örgütleri olarak belirtmek isteriz ki; yapılan yakalama, gözaltı ve arama işlemleri demokrasi ve hukukun temel kurallarının, seçme ve seçilme hakkının ağır bir şekilde ihlalidir. Bu uygulamalar seçmen iradesini tanımazlıktır. Belediye eş başkanlarının, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edilerek özgürlüklerinin kısıtlanmasını (gözaltına alınmaları), hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı uygulamalar olarak değerlendiriyor ve kabul edilemez buluyoruz. Eş başkanlar hakkındaki soruşturma işlemleri ve gözaltı kararları, dosyaya erişimin engellenmesi açıkça hukukun üstünlüğü ilkesinin olmadığını ve iktidarın yargıyı baskı aracı olarak kullandığını bir kez daha ortaya koymuştur” denildi.

Açıklamada, belediye başkanlarının serbest bırakılarak, görevlerine iade edilmesi talep edildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler