Takip Et

Güncel

Gözaltına alınan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının tamamı tutuklandı

20 Haziran sabahı İstanbul Çağlayan’daki Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan avukatlar bugün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı

Günlerdir gözaltında tutulan avukatlar bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne çıkarıldı. Avukatlar savcılık ifadeleri dahi alınmadan tutuklama istemiyle Çağlayan’daki Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiler. Aynı zamanda ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Av. Ebru Timtik ile dernek üyeleri Av. Ayşegül Çağatay, Av. Görkem Ağdede ve Av. Nadide Özdemir sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

Baskın sırasında büroda bulunan Özhan Aslan ise serbest bırakıldı. Büronun sekreteri Gülser Sarıgül ve müvekkilleri Kamile Kayır da tutuklandı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyeliği” gerekçesiyle hakkında 13 yıl 6 ay hapis cezasına hükmedilen Ebru Timtik, bugün ifade verdiği dosya kapsamında da ayrıca tutuklama aldı.

Av. Ebru Timtik ifadesinde şunları söyledi: “Orası benim bürom, orası benim evim. Oraya ister gizli bölme yaparım, istersem havuz yaparım. Tabi ki kimse benden bu hukuksuz yargı kararına uyup teslim olmamı beklemesin. Dünyanın hiçbir yerinde avukatın müvekkilini teslim etme zorunluluğu yoktur. Türkiye sorumlusu diye hakkında ‘hüküm’ veren savcı iddialarına cevap almak için ne müvekkilimi ne de beni dinlemedi bile. Bu kararlara uymamız beklenemez.

Hakkımda zaten 37 ACM’ce verilen hukuksuz bir karar söz konusu ancak yargı kendi kararlarına uymadan buradan mükerrer bir soruşturma çıkartmış bulunmaktadır.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler