Takip Et

Güncel

Gözaltına alınan Gernas Atuğ adlı kişiye 10 gündür işkence uygulanıyor

Yunanistan’a geçmek isterken Edirne sınırında jandarma tarafından gözaltına alınan Gernas Atuğ’un 10 gündür işkence gördüğü aktarıldı

Edirne’de 9 Aralık günü sınırda jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra Mersin Emniyeti’ne getirilen Gernas Atuğ’un (25) 10 gündür işkenceye maruz kaldığı söyleyen babası Nureddin Atuğ, İHD’ye başvurup yardım talebinde bulundu.

Yunanistan’a geçmek isterken 9 Aralık günü Edirne sınırında jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındıktan sonra Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildiği belirtilen Gernas Atuğ (25) adlı yurttaşın gözaltına alındığı günden bu yana işkence ve kötü muameleyle maruz kaldığı iddia edildi.

Baba Nureddin Atuğ (50), gözaltı süresinin iki defa uzatıldığını dile getirdiği oğlunun işkenceye maruz kaldığı gerekçesiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’ne başvurdu. Baba Atuğ, oğluna yönelik işkencenin son bulması ve serbest kalması için yetkililerden yardım talebinde bulundu.

‘Oğlum 10 gündür işkenceyle karşı karşıya’

MA’ndan Ergin Çağlar’ın haberine göre, 9 Aralık günü telefonla kendisini arayan Jandarma ekiplerinden oğlunun gözaltına alındığını ve Mersin Emniyeti’ne teslim edileceğini öğrenen Baba Atuğ, Mersin’e getirildikten sonra hakkında avukat görüş yasağı kararı alınması nedeniyle oğlundan birkaç gün haber alamadıklarını kaydetti.

Savcı ile görüşmesi sonrası yasağın kaldırılmasıyla oğlu ile için avukat tuttuğunu aktaran Baba Atuğ, “Avukat oğlumla görüştükten sonra oğlumun boyun bölgesinde farklı darp izleri gördüğünü söyledi. Oğlum bu durumun gözaltına alındıktan sonra polisler tarafından ağır işkenceyle gerçekleştiğini aktardı. Hatta oğlum avukata bel ve sırt bölgesinde de ağrılarının olduğunu da söylemiş. Oğlum Gernas hakkında tekrardan gözaltı süresinin uzatılmasına karar verilmiş. Oğlum 10 gündür işkenceyle karşı karşıya” dedi.

‘İşkence insanlık suçudur’

Oğlu Gernas’ın yaşamından endişe duyduğunu dile getiren Baba Atuğ, işkence ve kötü muamelelerden sonra İHD’ye başvurduğunu ifade etti. 

Baba Atuğ, “Oğlum ağır işkence altında. Yaşamından endişe duyuyorum. Oğlumun derhal gözaltından çıkarılarak mahkemeye sevk edilmesini istiyorum. İşkence, insanlık suçudur. Her gün bakanlar ‘işkence yok diyorlar’ ama görüyoruz ki işkenceler yaşanıyor. Bu durumun son bulmasını istiyorum” diye konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler