Takip Et

Güncel

Gözaltına alınan avukatlar adliye sevk edildi

Urfa’da gözaltına alınan 10 avukatın da aralarında bulunduğu 10’larca kişi Urfa Adliyesi’ne çıkarıldı.

Urfa’da geçtiğimiz Perşembe günü Urfa Barosu’na kayıtlı 7, Diyarbakır Barosu’na kayıtlı 2, Şırnak Barosu’na kayıtlı 1 avukatında aralarında olduğu çok sayıda kişi, kolluktaki ifade işlemleri tamamlanarak Mehmet Akif İnan Hastanesi’ne getirildi. Hastaneden alınan adli rapordan sonra, gözaltındakiler Urfa Adliyesi’ne getirildi. 

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018 yılına ait bir soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ve toplan soruşturmada adı geçenlerin 103 kişi olduğu ifade edildi. 

Gizlilik kararı konulan dosyadaki suçlamanın “PKK/KCK Zindan Komitesi’nin iç ve dış koordinasyonu arasında bağlantı kurmak” olduğu belirtilirken, suçlamaya temel dayanağının ise 4 gizli tanığın verdiği ifadeler ve avukatların müvekkilleri ile görüşmesinin kayıt altına alındığı defter olduğu kaydedildi. 

Kolluktaki ifadelerde, avukatların müvekkilleriyle yaptıkları görüşmelerin sorulduğu belirtildi. Avukatların ise savunmalarında, müvekkil görüşmesi yaptıklarını, söz konusu yapılanma hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve yargının savunma tarafı olarak müvekkil görüşmelerinden dolayı suçlanamayacaklarını ifade ettikleri dile getirildi.

Adliyede savcı ve sevk durumunda Sulh Ceza Hakimliği’ne ifade verecek olan sanıkların işlemlerinin uzun sürmesi beklenirken, adliyede 10’larca avukatında savunma için hazırlandığı belirtildi.

Gözaltına alınanlardan isimlerine ulaşılanlar ise şöyle: 

Urfa: Avukatlar Metin Özbadem (HDP PM üyesi), Emin Baran, Hidayet Enmek, Sevda Çelik Özbingöl, Cemo Tüysüz, Şeyhmus İnal, Hüseyin İzol, HDP’nin eski yöneticilerinden Sedat Çelik, HDP Siverek Belediye Meclis üyesi İbrahim Ayyıldız, KHK ile kapatılan Radyo Karacadağ çalışanı Salih Erbekler, Halil Çay, 50 günlük bebeği olan Mizgin Çay Yavuz, Kemal Ak.

Diyarbakır: Avukatlar Zeynep Işık ve Özkan Avcı, Didar Çeşme, Mehmet Akdoğan, Zeynep Kıyar.

Şırnak: Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, avukat Gürgün Kadırhan.

Van: Hakan Keleş.

Batman: Faruk Toptaş.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler