Connect with us

Ekoloji

Göle ormanlarında binlerce ağacın kıyımı sürüyor

Ardahan’ın Göle yaylalarında binlerce ağacın kesilmesine karşı, göle halkı ormanlarının korunması için mücadele ediyor. Ağaç kesiminin durdurulması için Ormanların Kardeşliği Platformu Esenyurt’ta basın açıklaması düzenledi

Hakan Aksu/Gazete Patika

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Köprülü’de Canibek ve Serinçayır yaylası’nda bulunan ormanlık alanda yapılan ağaç kıyımına karşı halk tepkili. Ormanların Kardeşliği Patformu, yapılan ağaç kesimine karşı, çevre illerindeki derneklerin katılımıyla birlikte Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını Platform adına Göle Derneği Başkanı Bülent Sarıtaç okudu. Bölge halkıda çağrıda bulunarak, herkesin ağaçlara sahip çıkması gerektiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Sarıtaç, “ormanın yenilenmesi konusunda yaşlı ağaçların kesileceği açıklamaları kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil, bu durum karşısında yaptığım araştırma bunu doğrulamıyor aksi takdirde ormanların kesilmesi ormana büyük zarar vermekte, 100 yıllık bir çam ormanı yaşlı bir orman değildir” dedi.

“Ticaret için ormanlarımız kesiliyor”

Sarıtaç, özellikle yaşlı ve soğuk iklim ağaçların kesildiğini ve bunun sebebinin mobilya üretimi için daha iyi olduğunu dile getirerek, “iri yaşlı çamların kesilmesi fidanların Güneş görmesi gibi söylemler hiç doğru değil, çünkü çam ormanının çok da Güneş görmesi gerekmiyor, çam ormanı soğuk iklim ormanıdır, dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama genelde dağların Kuzey tarafında daha çok orman vardır. Neden bölgemizde çok orman kesiliyor biliyor musunuz? Çünkü soğuk iklim çamı çok kaliteli bir çamdır, bunu nereden biliyorum çünkü 35 yıllık mesleğim Çam’dan Mobilya üretiyorum, çünkü kaliteli çam’ın getirisi daha çoktur ticaret için ormanlarımız kesiliyor” diye konuştu.

Yetişmiş bir ağacı kesmek bir kayıp

Yetişmiş ağaçların kesilmesine ilişkin konuşan Sarıtaç sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bir uzmanın açıklaması şöyle; Birbirine yakın iki çam ağacını düşünelim. İkisi de aynı ölçülerde ve her birinin alt gövde çapı 20-30 cm. arası çapta olsun (Yan yana gelişmiş gördüğüm ve biri daha sonra kesilmiş iki ağacın çapını örnek aldım.) Bir de bu ikisinin toplam hacmine ve kütlelerine sahip diğer tek bir çam ağacını düşünelim. İki genç ağacın toplam oksijen üretimi ve erozyona karşı toprak tutuculuğu, yaklaşık olarak diğer büyük çam ağacıyla eşdeğer olacaktır. Şimdi neden birisinin gelişim için (diğerinin alanına yayılması için) diğerini yok ediyoruz. İkisinin, bir iri ağaç gücüne sahipken birisini kesip diğerinin iri bir ağaca dönüşmesini beklemek zaman kaybı değil mi? Ayrıca yetişmiş bir ağacın kesimi, başlı başına bir kayıp değil mi?”

Göle halkı tepkili, iki yıllık bir mücadele

Ardahan’da iki yıldır süren orman katliamına karşı, İstanbul’da bulunan Göle derneği, ağaç kesiminin durdurulması için mücadele veriyor. Göle Derneği Başkan Yardımcısı Tugay Kılıç ise, “orman işletmemiz daha önce vardı kapattılar, denetleme mekanizması şu an yok, müteahhitlere veriliyor ihaleyle, 10 yerine 100 kesiliyor” dedi.

Meclise gittiklerini, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın söz verdiğini ancak bir şey yapmadıklarını ifade eden Kılıç, “göz göre göre katliam yapılıyor. Sesimizi duyurmak için elimizden geleni yapıyoruz. Gencecik fidanlara kıyılıyor” şeklinde konuştu.

Orman Kesimine engel olamadıklarını dile getiren bölge halkı, önümüzdeki hafta yapılacak olan, toplam 6000 metreküp ve yaklaşık 3500 sarı çam ağacının kesilmesine Canibek yaylasına gitmeye hazırlanıyor.

Halk kontrolsüz kesim, çalınan çamlar ve kesim esnasında ezilecek binlerce fidanın olduğunu söyleyerek, köylerinin çöl olmasını istemediklerini ifade ediyor.  

Bölgedeki ağaçların kesimi için, Erzurum Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ihale usulü ile firmalara veriliyor.

Günün Haberleri

More in Ekoloji