Takip Et

Güncel

Girê Spî ve Serêkaniyê’de 180 sivil katledildi

Uluslararası Af Örgütü yıllık raporunda, Türkiye’nin Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerine yönelik işgal saldırılarında 180 sivilin katledildiğini açıkladı. Raporda, Efrin’de selefi grupların kaçırma, yağma, fidye suçları da belgelendi

Uluslararası Af Örgütü yılık raporunda, Türkiye’nin 9 Ekim 2019’da Rojava’nın Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerine yönelik işgal saldırılarında 180 sivilin katledildiğine yer verdi. Yine Türkiye ve desteklediği paramiliter gruplarının kamu alanları, okullar, ekmek fırınları ve sivil yerleşim yerlerine de hedef gözetmeksizin saldırılar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Raporun “Kaçırmalar ve yargısız infaz olayları” başlıklı bölümünde ise Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in, Ehrar El Şarkiye mensupları tarafından M-4 otoyolunda katledildiğine de yer verdi.

Efrîn’deki talan ve kaçırma suçları belgelendi

Raporda Türkiye’nin 20 Ocak 2018 tarihinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi selefi gruplarca denetimine aldığı Efrîn’de de selefi gruplara yetki verilerek, sivillerin evlerine geçmesinin engellediği, sivillere ait evlere el konulduğu ve kimi evlerin askeri üs olarak kullandığı belirtildi.  Af Örgütü, Birleşmiş Milletler ’in (BM) Araştırma Komitesi’nin verilerini de doğrulayarak, Efrîn’de sivillerin evlerine dönmek için selefi gruplara yüklü ödemeler yaptığını, sivillerin fidye için kaçırıldığı, evlerini ve mallarını geri isteyen sivillerin QSD üyeliği gerekçesi ile kaçırıldığına da yer verildi.  

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler