Takip Et

Güncel

Girê Spî Askeri Meclisi: Ortak devriyede bizde varız

ABD ile Türkiye arasında varılan ‘Güvenli Bölge’ mutabakatı doğrultusunda Kuzey Suriye’de yapılan ortak devriyede Gire Spî Askeri Meclisi üyeleri de yer aldığını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik kurulması planlanan ‘Güvenli Bölge’ mutabakatı sonrasında ilk askeri kara devriyesi yapıldı.

ABD’ye bağlı silahlı birlikler ile TSK üyelerinin yanısıra devriyede Girê Spî Askeri Meclisi üyeleri de yer aldığı belirtildi.

Türkiye ve ABD arasında varılan “Güvenli Bölge” mutabakatı konusunda henüz resmi düzeyde bir kabul olmasa da, 3’lü bir mekanizma söz konusu olduğu ortaya çıktı. Kurulan bu mekanizma doğrultusunda TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birimlerin, bugün Urfa’nın Akçakale ilçesinin hemen karşısında yer alan Girê Spî sınır hattında ilk ortak kara devriye başladığı bilgisi sabah saatlerinde gündeme düştü. 

Devriye Güçleri: ABD, Türkiye ve Girê Spî Askeri Meclisi

Yaklaşık 4 saat süren bu ilk müşterek kara devriyesinde Türk ve ABD askerlerinin yanı sıra Girê Spî Askeri Meclisi üyelerinin de yer aldığı ortaya çıktı.  

ANHA’nın geçtiği haberde, “Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve Türkiye’nin, ABD aracılığıyla anlaşmaya vardığı sınır güvenliği mekanizması kapsamında, ABD, Türkiye ve Girê Spî Askeri Meclisi savaşçılarının sınır hattında gerçekleştirilen ilk ortak kara devriyesi tamamlandı” denildi. 

Haberde atılan ortak devriyeye dair şu bilgiler verildi: “Devriye kapsamında ABD ve Türkiye’nin 15 zırhlı aracı, Girê Spî Askeri Meclisi’nin koruduğu alanlarda devriye attı. Heşîşê köyünden başlayan kara devriyesine helikopterler de eşlik etti. İlk ortak kara devriyesi, ABD aracılığıyla QSD ve Türkiye arasında varılan anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildi. Anlaşmaya göre ilk adım olarak, sınır hattının güvenliği QSD güçleri yerine yerel askeri güç olan Girê Spî Askeri Meclisi tarafından sağlanmaya başlandı.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler