Takip Et

Kültür-Sanat

Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin programı açıklandı

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin programı ayrıntılı olarak paylaşıldı

Filmmor, bu yıl 16.’sı düzenlenecek olan festivalin programını açıkladı.

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl, 10-17 Mart İstanbul, 23-25 Mart Antalya; 30 Mart-1 Nisan İzmir; 6-8 Nisan Trabzon; 13-15 Nisan Bodrum, 20-22 Nisan Mersin, 27-29 Nisan Adana ve 4-6 Mayıs tarihlerinde Amed’de kadınlarla buluşacak.

Filmmor ekibi festivalin ayrıntılarını Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

“Kadınların sinemasından söz ediyorum”

Toplantıda konuşan Melek Özman şunları söyledi; “Farklı bölümler altında 48 filmin gösterileceği festivalde yine yarışma bölümü yok, daima dayanışma var. Bununla birlikte sinemacılara biri umut olan diğeri korku salan iki ödül var; ‘Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Dayanışma Ödülü’ ile Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkat çekmek ve aslında her sene bir daha vermemek umuduyla verilen ‘Altın Bamya Ödülleri’. Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülünü bu yıl ilk filmi ile Emine Gezici’ye layık gördük.”

Daha sonra konuşan Alin Taşçıyan, “Türkiye’de geçen yıl 159 film yapıldığını ve bu filmler arasında kadınların filmlerinin olmadığını görüyoruz. Filmlerde kadınlar nerede? Kadın yönetmenler nerede? Kadınlar film dünyasında, sinemada nerede? Bu sorunun her zaman tartışılması gerekir. Kadınların sinemasından söz ediyorum” diye ekledi.

 

 

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler