Connect with us

Güncel

Gezici anketi: AKP yüzde 49’dan 42’ye geriledi

Gezici’nin yaptığı son araştırmaya göre AKP’nin oyları yüzde 49’dan 42’ye geriledi, İYİ Parti ise yüzde 20.2 oy aldı

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezi, Halk TV’de katıldığı bir programda son anket rakamlarını açıkladı.

Gezici, “AK Parti’ye oy veren her üç seçmenden biri ‘sadık seçmen’ değil artık. Yani AK Parti’ye oy veren seçmenlerin yüzde 33’ü-35’i istemeyerek oy veriyor. İYİ Partili ya da İYİ Parti’siz bir anket araştırmasında sonuçların çok farklı olduğunu görüyoruz” dedi.

Gezici, AKP ve MHP ittifakının iktidarının sıkıntılı olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, “Bu iki parti bir dayanışmaya girmiştir. MHP vizyonu olan bir parti ama farklı bir parti ile hareket ediyor. Bu gerek MHP tabanında reflekslere sebebiyet verecek; aynı zamanda bu yakınlaşma Güney Doğu ve Doğu Anadolu da çatlaklara sebebiyet verecektir. Kürtlerin yüzde 65’i Ak Parti’ye oy veriyor. Yani Kürt seçmenleri bu iki partinin yakınlaşmasından oldukça rahatsız” ifadelerinde bulundu.

Anket sonuçları

Anket sonuçlarını paylaşan Gezici, araştırmanın 2-17 Aralık arasında yedi bölgede 4 bin 238 kişiyle yapıldığını söyledi.

Araştırmaya göre AKP yüzde 49’dan 42’lere geriledi. CHP yüzde 20.1, İYİ Parti yüzde 20.2, MHP yüzde 7.29 alırken HDP ise yüzde 8.73 oy oranı aldı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel